Vydatné deště z pondělí a úterý, kdy za dva dny spadlo stejné množství srážek jako v průměrném úhrnu za celý leden, vystavily stopku lyžařům na šumavském Špičáku. I přes současné ochlazení a zhruba deset centimetrů čerstvě napadaného sněhu tak zatím není možné areál pro lyžování otevřít.

Sjezdovky jsou silně podmáčené, dosud se po nich valí proudy vody, takže sníh, který na ně napadl, i ten co v areálu opět začali s návratem mrazu vyrábět ve sněžných dělech, není zatím možné upravit. „Rolby by jenom vytahaly nahoru bláto a vznikla by z toho nevábná kaše, na níž se lyžovat opravdu nedá. Musíme pár dnů počkat až vše promrzne, utáhne se. V pondělí 10. ledna bychom chtěli znovu otevřít první sjezdovky,“ řekl k aktuálním podmínkám ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Hadí muž Ludvík Janíček Berousek nejen při svých vystoupeních.
Začátky dost bolely, teď prolezu tenisovou raketou, říká hadí muž

NEBEZPEČÍ

Prosí také všechny lyžaře, aby nyní po sjezdovkách, které jsou pro veřejnost uzavřené a vstup je na ně zakázán, sami na vlastní pěst nelyžovali. Hrozí jim vážné úrazy kvůli kontaktu s technikou zasněžování, která je na svazích rozmístěna, a také mohou lyžemi poškodit přívodní hadice s vodou nebo elektrické kabely, což zaměstnancům střediska práci neulehčí. Naopak tím jen prodlouží termín opětovného otevření.

Znovu obnovovat sjezdovku také musí areál Nad nádražím a Belveder, kde nyní nedokáží odhadnout, zda se jim podaří otevřít na víkend.

Lyžaři však nemusejí zoufat, na Železnorudsku je v provozu areál Samoty, kde jezdí malý vlek, a také je možné si zajezdit na Weissově louce, kde sice spoléhají na přírodní sníh, ale doufají, že provoz bude možný.