Z třetího postu na první se dostal díky hlasům voličů Zeman například v Horažďovicích. Tam v roce 2013 získal 18,23 % hlasů, nyní jich měl 38,36 %. Starosta si ale změnu nedokáže vysvětlit. „Sice byl výsledek voleb očekávaný, ale je to pro mě zklamání. Na to, proč lidé u nás volili pana Zemana, nedokážu odpovědět, já osobně jsem ho nevolil a ani bych to nikdy neudělal. Nemůžu ale mluvit za ostatní. Já když si proberu jeho působení na Hradě, to co povídal a konal, tak v tom vidím velké rozpory,“ řekl starosta Horažďovic Michael Forman.

Druhý den prezidentských voleb na Šumavě.
FOTO: Na Klatovsku vyhrál Zeman, druhý je Drahoš

Vítězství dosáhl současný prezident také v Klatovech, kde v roce 2013 obsadil druhé místo s 20,23 % hlasů a nyní jich získal 40,88 %, obdobné to bylo i v Sušici tam z druhého místa s 20,85 % hlasů povýšil na prvenství se 40,19 %. „Myslím si, že to mohlo být tím, že Miloš Zeman nevstupoval do žádného předvolebního boje a celou dobu svého působení mluvil o tématech, kterými dokázal lidi zaujmout,“ okomentoval výsledky prvního kola klatovský starosta Rudolf Salvetr.

Z ŠESTÉHO NA PRVNÍ

Úspěch měl také v menších obcích. Například v Chlistově dokázal Miloš Zeman vystoupat na první místo až z šestého, kdy měl v roce 2013 pouhých 8,69 % hlasů a nyní mu jich lidé dali 48,19 % hlasů. Ze čtvrtého místa zvítězil třeba v Hartmanicích, kde si polepšil ze 17,58 % na 45,75 % hlasů.

Ilustrační foto.
V Horažďovicích postaví další „kruháč“

ZVÍTĚZILI JINÍ

Ne všude měl ale Miloš Zeman úspěch. Na Šumavě v Železné Rudě, v Modravě, v Prášilech a v Horské Kvildě zvítězil Jiří Drahoš, stejně tak ve Velharticích, v Mokrosukách a v Mezihoří. V Mlýnském Struhadle získal jediné prvenství na Klatovsku Michal Horáček.

Drůbežářský ples v Klatovech.
FOTOGALERIE: ABBA Stars zazpívali na Drůbežářském plese