Otevřená společnost o.p.s., která v celorepublikové soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO označila v jedné z kategorií Správu NP a CHKO Šumava za největšího nepřátele svobody informací a otevřenosti v ČR, manipulovala s výsledky. Tvrdí to šumavský národní park a také zjištění Deníku ukazují, že anticenu měl původně získat někdo jiný.

Soutěž OTEVŘENO x ZAVŘENO pořádala Otevřená společnost o.p.s. letos již podeváté a v porotě mimo jiné zasedli manažerka a bývalá ministryně informatiky Dana Bérová, novinář Martin Fendrych, režisér Břetislav Rychlík či právnička a bývalá politička Hana Marvanová.

Cena pro park

„Oceňujeme největší „přátele“ a „nepřátele“ svobody informací a otevřenosti veřejné správy v České republice. Ze 72 nominací, které byly vybrány do letošního ročníku, bylo 21 v kategorii OTEVŘENO a 51 v kategorii ZAVŘENO,“ uvedli ve společném prohlášení realizátor projektu Oldřich Kužílek a manažerka projektu Jana Mravcová. Letos počtvrté byla udělena i CENA VEŘEJNOSTI, o níž se rozhodovalo hlasováním na internetu a kde v kategorii ZAVŘENO zvítězila Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. „Zneužívá svůj web a Facebook k jednostranné propagandě o problému kůrovce. Publikovala stanovisko jedné („vzbouřené“) buňky Strany zelených, aniž by uvedla i jiný názor této strany,“ vysvětlili organizátoři důvod nominace.

Nečekaná změna

To vše pořadatelé slavnostně zveřejnili 29. září na tiskové konferenci v Praze. Jenže na pranýři měl místo národního parku zřejmě stát někdo jiný. Deník má k dispozici dopis, který Otevřená společnost o.p.s. zaslala 26. září, tedy pouhé tři dny předtím, starostovi Pavlovic u Kojetína a kde ho informovala, že právě tato obec vyhrála CENU VEŘEJNOSTI v kategorii ZAVŘENO. „Vedení obce tají zápisy z veřejných zasedání. Nejen, že některé nezveřejnili, ale dva již zveřejněné ze stránek obce odstranili poté, co je komentovala opozice na svých stránkách,“ psali pořadatelé starostovi v dopise. Jenže během několika desítek hodin zbývajících do vyhlášení změnili organizátoři soutěže názor. Sice přiznali, že Pavlovice dostaly nejvíce hlasů, ale údajně po zjištění nesrovnalostí jejich nominaci vyřadili. Černého Petra tak dali do té doby druhému NP Šumava.

NPŠ: Nefér hra

„Více už regulérnost soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO zřejmě zpochybnit ani není možné. I kdyby nedošlo k této zjevné manipulaci s výsledky, vykazovala by celou řadu nedostatků. Třeba proto, že se namísto reprezentativního průzkumu opírá pouze o internetové hlasování,“ okomentoval vše mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek, podle něhož i bez doložitelné manipulace lze pochybovat jak o regulérnosti nominace samotné, tak i pravidel soutěže. „Ta například vůbec neurčují kontrolní mechanismus pro hlasování. Být organizátorem, tak bych v příštím ročníku v rámci zdravé sebereflexe udělil tuto anticenu sám sobě. Pokud tedy bude takto pochybná soutěž vůbec pokračovat,“ řekl Deníku Pechoušek.

Chtějí zviditelnění

Rozhořčení neskrýval ani Pavel Reich, který Pavlovice do soutěže nominoval a kterého jejich vyřazení pořadateli z CENY VEŘEJNOSTI nemile překvapilo. „Došlo k manipulaci s výsledky ze strany pořadatele, neboť dle hlasování na internetu vyhrála malá obec Pavlovice. Toto se ovšem pořadateli vůbec nehodilo, neboť se chce zviditelňovat na úkor státních orgánů, proto platný a jím potvrzený výsledek, který potvrzuje i dopis zaslaný starostovi oné obce, změnili a vyhlásili šumavský park,“ stěžuje si Reich.

Kužílek: Je to OK

Kužílek v rozhovoru s Deníkem odmítl, že by Otevřená společnost o.p.s. chtěla využít mediálně známého NP Šumava ke svému zviditelnění. Tvrdí také, že organizátoři neměli jinou možnost, než nominaci Pavlovic vyřadit. „Nominaci jsme v červenci prověřili a dané dokumenty jsme skutečně nenašli. Teď se ale po komunikaci s obcí ukázalo, že mají na webových stránkách obce překlikávací tlačítko, které umožňuje přepínat mezi zobrazením aktuálních nebo všech dokumentů. To jsme při předchozím prověření netušili,“ řekl Deníku Kužílek, který sice přiznal, že není vyloučeno, že obec požadované dokumenty dodala na web až poté, co se dozvěděla o nominaci, ale přesto podle něj nejde dokázat, že tam v době nominace nebyly. „I když určitá manipulace se zdá být možná, a další kritizované jevy jsou prokázané, prokazatelný stav neodpovídá původní formulaci nominace, o které se hlasovalo. Organizátoři tedy rozhodli o vyřazení a dalším sledování této kauzy,“ uvedl Kužílek.

Reich ale s jeho slovy nesouhlasí. Je totiž přesvědčen, že potřebné dokumenty na webu obce Pavlovice nebyly, a anticenu proto měla získat ona, nikoli NP Šumava.