S výběrem té správné vysoké školy může studentům na středních školách pomoci třeba výchovný poradce.

„Shromažďujeme informace o vysokých školách, které vycházejí v různých časopisech, novinách a inzertních vydáních novin. Vždy do každé třídy objednáme výtisk, aby studenti měli přehled o možnostech. V těchto zdrojích pak vyhledáváme, jak podat přihlášku.  Jestli elektronickou formou nebo formulářem v papírové podobě, kde získávat informace o škole. Studentům také tiskneme přehled známek za celou dobu jejich studia, na jehož základě studenti vyplňují příslušné kolonky na přihláškách. V případě klasické papírové formy přihlášky přinesou studenti přihlášky k potvrzení. Většina fakult má termín podání přihlášek do konce února, zbytek pak do konce března a jen některé i déle. Pokud si studenti nejsou čímkoliv jistí, pomůžeme jim s výběrem školy, vyplňováním přihlášek i s veškerými informacemi,“ řekla výchovná poradkyně obchodní akademie v Klatovech Květoslava Steidlová.

Studenti většinou nezůstávají pouze u podání jediné přihlášky. „Podala jsem si přihlášky na čtyři vysoké školy, všechny ekonomické, do Plzně, Prahy a Českých Budějovic. Podání bylo jednoduché, elektronickou formou. Administrativní poplatek pět set korun za každou přihlášku se bohužel zaplatit musí, nic jiného člověku nezbývá. Chtěla jsem si podat přihlášku i na pedagogickou fakultu, ale nevybrala jsem si žádný obor a odradily mě i přijímací zkoušky formou SCIO testů, které jsem zkoušela,“ sdělila studentka čtvrtého ročníku obchodní akademie v Klatovech Lucie Burešová.

I lidé, kteří se minulý rok nedostali na vybranou vysokou školu, mají tento rok opět šanci. „Minulý rok, když jsem maturovala, jsem si podala několik přihlášek, ale bohužel na školu, kam jsem nejvíce chtěla, jsem se nedostala. Proto bych to opět ráda zkusila tento rok. Nevím ale, jestli se ještě přinutím učit se na přijímací zkoušky,“ uvedla dvacetiletá Libuše Bečková z Lub.

Nejenom čerství maturanti si podávají přihlášky na vysokou školu. I lidé s maturitou, kterou mají již několik let, se časem rozhodou pro získání vyššího vzdělání.

„Střední školu jsem dokončila již před několika lety a teď jsem se rozhodla podat si přihlášku ke kombinovanému studiu na pedagogické fakultě na tříletý bakalářský obor. Hned po dokončení střední školy jsem se totiž na žádnou vysokou školu nedostala a další roky jsem buď nestihla termín podání přihlášky nebo jsem na to zapomněla. Nyní bych si ráda udělala alespoň bakaláře, dokud jsem mladá. Každé další vzdělání není nikdy na škodu,“ řekla čtyřiadvacetiletá Iva Bednaříková z Hluboké.