Ordinaci alergoložky Jany Latové z Plané na Tachovsku vyhledává čím dál více lidí. „Je to způsobeno znečištěným ovzduším a zhoršenou kvalitou životního prostředí,“ vysvětluje si lékařka nárůst pacientů a dodává, že po pandemii koronaviru přibylo i astmatiků a pacientů s alergickou rýmou. Alergické reakce mohou podle ní navíc začít kdykoliv v průběhu života, jak záhy po narození, tak i v důchodovém věku.

Své o tom ví i Plzeňanka Denisa Maňhalová, které alergii spustil až porod. „Do té doby jsem žádné potíže neměla. Až po porodu syna jsem postupně začala trpět alergiemi na pyl, prach i zvířecí srst. Nejhorší měsíc v roce je pro mě duben,“ přiblížila Maňhalová. „Na jaře a v létě u sebe vždy nosím oční kapky a dostatek kapesníků. Po návratu z přírody si musím umýt obličej,“ popsala a dodala, že na léto, kdy kvete například jitrocel, má předepsanou speciální vakcínu.

Nevšední závody byly k vidění v sobotu ve Stříbře.
Na závody psích spřežení dorazilo do Stříbra osm desítek závodníků

Nošení roušek a respirátorů během pandemie covidu paradoxně alergikům mohlo reakce i zmírnit. „V případě, že je nosili do volné přírody, jejich potíže byly v té době výrazně slabší,“ připustila Latová.

Bříza, jasan a další 

Podle meteorologů v polovině dubna dominuje především alergen břízy. „Kvete už i jasan, javor, dub, habr nebo modřín,“ doplnila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Monika Hrubalová. Koncentrace pylu v ovzduší jsou podle ní nejvyšší od poloviny dubna do června. Velké problémy očekávají odborníci v květnu a červnu, kdy kvetou traviny.

Déšť pomůže

Na intenzitu alergické reakce má vliv více faktorů. Záleží hlavně na počasí, zejména na množství srážek. „Pokud prší, pyl se vymyje z ovzduší, tím pádem je zatížení pro alergiky nižší. Koncentraci alergenů ale snižuje i vyšší rychlost větru,“ vysvětlila Hrubalová.

Řešením, jak se v pylové sezoně alergenům vyhnout, může být omezení pobytu venku. „Alergik by neměl manipulovat s trávou, v autě by si měl pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřeným oknem. Pomáhají také výplachy nosu fyziologickým roztokem,“ dodala Hrubalová z ČHMÚ.