Na mnoha místech již začaly prodeje a samosběry jahod a i na Klatovsku už si na nich lidé mohou pochutnávat, ale na samosběr si ještě několik dní lidé počkají.

Prodej jahod již začal v zahradnictví U Růženky u Novákovic. „Zatím sbíráme jahody a prodáváme, na samosběr je ještě brzy. S cenami jsme museli jít nahoru, protože se vše zdražuje. Kilogram nasbíraných jahod tak vyjde na 145 Kč a samosběr za 85 Kč za kilogram,“ sdělila Růžena Jelínková s tím, že o zhruba pět až deset procent jahod přišli kvůli mrazům, ale počítají s tím, že jahod bude i tak dostatek. Vloni tam lidé za natrhané jahody zaplatili 120 Kč/kg.

Hojně navštěvovanou je také Jahodárna Bonk na okraji Klatov, kde už se také pomalu na spuštění chystají. „Počítáme, že bychom s prodejem jahod začali každým dnem, jakmile jich uzraje větší množství, pokud bude pěkné počasí, tak bychom nějaké mohli natrhat již v pátek. Se samosběrem pak později, až to bude možné. Ceny ještě v současné době nevíme, spočítáme to až spustíme prodej, ale nějaké zdražování tam bude oproti loňsku,“ řekl Deníku Pavel Bonk.

Jahodárna přišla o část úrody kvůli mrazům, které letos potrápily zahrádkáře. „Máme tady sedm hektarů jahod, tak doufáme, že dokážeme uspokojit poptávku, ale samozřejmě nám mráz škody napáchal. Jahody jsme měli sice přikryté netkanou textilií, ale přesto to nestačilo. Mrazy byly silné a trvaly déle,“ uvedl Bonk.