V posledních dnech sice dozrály jahody na zahradách i plantážích, na další „várku“ si ale milovníci tohoto letního ovoce musí ještě počkat. Chladné a deštivé počasí totiž dozrávání jahod výrazně zpomalilo.

„Když byl tuhle ten krásný slunečný týden, na zahradě nám jahody dozrály. Byly nádherné a moc chutné. Sluníčko je prostě dokonale vybarvilo. Jako zahrádkář jsem měl z úrody velikou radost a nebyl jsem určitě jediný. Jahod si myslím, že je letos dostatek. Pak ale přišlo náhlé ochlazení s deštěm a dobře nastartovaná jahodová sezona se zastavila. Jahody jsou zelené, nestačí dozrát a začínají hnít,“ říká předseda Okresní organizace Českého svazu zahrádkářů v Klatovech Josef Novotný.

Lidé tedy využívají nákupu jahod, které nabízejí prodejci v obchodech. Zatímco tam se nyní za jahody účtuje kolem 75 korun za kilogram, u soukromých českých pěstitelů jsou k sehnání za výrazně nižší cenu.

Na plantáži v Novákovicích u Klatov zahájili samosběr jahod v tomto týdnu.

„Nepřeje nám počasí. Jahody dozrávají pomalu. Letos je to s nimi hodně zlé. Zatímco v minulých letech byly jahody velké a kvalitní, letos se kvůli počasí pereme s plevelem, plísněmi a kvůli dešti i hnilobou. Sbíráme prostě podle počasí,“ říká pěstitelka z Novákovic Růžena Jelínková.

„U nás nabízíme jak samosběr jahod, tak po telefonickém objednání sami jahody nasbíráme. Za kilogram samosběru lidé zaplatí 45 korun. Když si zakoupí již jahody natrhané, zaplatí 65 korun. Ty ceny jsou stále výhodnější než u jiných prodejců. Snažíme se jahody u nás pěstovat ekologicky a vyplácí se to. Zájem lidí o samosběr je totiž stále vysoký,“ pokračuje Jelínková.

„Jsem z Chvalšovic a u nás ještě jahody nejsou, proto jsem přijela nasbírat si je sem. Něco dáme na lívance, část zavaříme a zbytek skončí v mrazáku,“ řekla Deníku Ivana Naušová, která do Novákovic zavítala poprvé.