Neurologickému oddělení v Klatovské nemocnici se blýská na lepší časy. V nové nemocnici bude mít opět intenzivní péči, o kterou přišlo v roce 1991, kdy bylo toto oddělení přestěhováno do budovy současné polikliniky. Také interní oddělení by se mohlo dočkat změn. Do nových prostor Klatovské nemocnice by měla být přestěhována také dialýza. Ovšem toto oddělení se potýká s menším problémem, chybí mu specialista na diabetologii.

Neurologické oddělení

Nynější neurologické oddělení má 30 lůžek a v nové nemocnici se počítá pouze s 24, což dělá trochu starost vedení tohoto oddělení. „Spoléháme se na to, že nám v tomhle ohledu pomůže léčebna dlouhodobě nemocných, která zde bude, a zároveň že budeme moci využívat intenzivní jednotku. Multioborová jednotka určitě bude velkým přínosem, protože naši pacienti ji potřebují. Poskytujeme péči samozřejmě i teď, ale nemáme na to úplně vše, co bychom potřebovali, a také to děláme zadarmo, protože pojišťovna nám to neplatí. Určitě také přivítáme magnetickou rezonanci, kterou my bychom potřebovali každý den, ale nyní musíme pacienty posílat do Plzně a bojujeme s dlouhou objednávající dobou,“ informoval primář neurologického oddělení Klatovské nemocnice Jaromír Svoboda.

Pokoje pro pacienty budou v nové nemocnici komfortnější, ale lékaři si nepolepší. „Přestěhování do nové nemocnice bude určitě lepší pro naše pacienty, protože vybavení v pokojích bude na vyšší úrovni, budou tam mít sociální zařízení, což teď není. Budou tam dvou a třílůžkové pokoje, kdežto nyní jsou šestilůžkové. Složitější to bude pro personál, řekl bych, že se na něj trochu zapomnělo. Už nyní se hrozíme toho, že bude nedostatek lékařských pokojů,” sdělil Svoboda.

Lékaři, kteří vedou neurologické oddělení, dojíždějí také jedenkrát týdně do ambulancí v Sušici a Horažďovicích, aby nemuseli pacienti dojíždět až do Klatov. „Bylo by zapotřebí tam být častěji, ale bohužel kvůli nedostatku personálu to není možné,“ dodal Svoboda.

Interní oddělení

V nové nemocnici bude neurologické oddělení na jednom patře s interním oddělením, které nyní provozuje kardiologickou, gastroenterologickou, revmatologickou a endokrinologickou ambulanci. Menší problém nastává v oblasti diabetologie. „V této oblasti bohužel nemáme personální ani jiné zajištění. Provozujeme ho pouze v lůžkové části a spolupracujeme s ambulantním odborníkem ve městě. Bohužel jsme zde jednu odbornou lékařku měli, ale ta nám odešla do soukroma, a druhá, která už byla téměř vyškolená a před dokončením atestace, otěhotněla a nechce už se na naše oddělení vrátit. Takže by naše oddělení uvítalo lékaře, který je na tento obor atestovaný,“ vysvětlil primář interního oddělení Klatovské nemocnice Libor Maxa.

Pro toto oddělení jsou v plánu v nové nemocnici dvě stanice standardních lůžek, a to v počtu 22 a 24 lůžek. V plánu je také přesun dialýzy do nových prostor. „Pravidla se pro přijetí do dialyzačního programu snižují, což způsobuje, že nárůst dialyzačních pacientů je vysoký. Máme i několik pacientů zařazených v tak zvaném programu peritoneální dialýzy, což je ambulantní metoda. Po přestěhování do nové nemocnice očekáváme obnovu technického vybavení a kompletní obnovu endoskopického vybavení,” řekl Maxa.

Gastroenterologická ambulance Klatovské nemocnice je oprávněna k poskytování a vykazování výkonu screeningu nádorů kolorekta (tlustého střeva) v České republice.