Uplynulé vánoční svátky lákaly do obchodů a na adventní trhy na Klatovsku nejen zákazníky, ale i pracovníky České obchodní inspekce, kteří prováděli namátkové kontroly stánkařů, prodejců stromečků a kaprů, ale i dalších obchodníků. Pokračovat v kontrolách se bude i v těchto dnech, kdy většina obchodů přichází s povánočními slevami. Zákazníci by totiž i nyní měli být na pozoru. Ne každá avizovaná sleva je totiž slevou.

„Na Klatovsku bylo provedeno v předvánočním období deset kontrol se zaměřením na vánoční sortiment, a to na prodej vánočních stromků, kaprů, zábavní pyrotechniky, adventních věnců, světelných ozdob a řetězů,” informoval ředitel Inspektorátu České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Milan Javorský.

Situace na Klatovsku byla inspektory vyhodnocena jako uspokojivá. „Zjištěny byly pouze dva přestupky, kdy v jednom případě neměl prodejce stromků ověřené měřidlo a ve druhém případě chyběly u vánočního sortimentu povinné informace. V obou případech bude s prodejci zahájeno správní řízení,” pokračoval Javorský a dodal, že na Klatovsku bylo letos zaznamenáno méně přestupků než v minulých letech, což je uspokojivé.

Pracovníci České obchodní inspekce se v tomto týdnu zaměří více na prodej zábavní pyrotechniky a na povánoční slevy. Češi totiž na slevy slyší, a proto mnozí obchodníci nevydrželi čekat a s výprodejovými cenami přišli již před Vánoci. Nyní je snižují ještě více. Většina prodejců si dává pozor, aby při označování slev výrobků postupovala v souladu se zákonem. Najdou se však stále i ti, kteří povánoční nákupní horečky zneužívají.

„Rok co rok zaznamenáváme případy, kdy deklarovaná sleva vůbec není slevou v tom smyslu, že cena výrobku se u konkrétního produktu vlastně vůbec nesnížila. Sleva je tak pouze fiktivním heslem,” popsal některé z triků obchodníků Javorský. Občas dochází podle odborníků také k tomu, že prodejce na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl následně opět snížit na běžnou úroveň. Všechny podobné případy jsou v rozporu se zákonem.

„Zákazník by si v obchodech měl u pokladny také zkontrolovat, zda mu sleva byla skutečně odečtena. V mnohých případech se tak totiž neděje. Pokud je zboží označené slevou, má na ni zákazník právo,” dodal Javorský.

Zákazníci považují práci inspekce ČOI za užitečnou. „Slevy v obchodech sledujeme a sledujeme pravidelně i to, zda nám byla zlevněná cena započítána na pokladně. Mnohdy se tak opravdu neděje. Namátkové kontroly obchodníků vítáme. Myslím si, že jsou užitečné,” říká obyvatelka Klatov Marta Sedláčková.