NP Šumava dostal pokutu za rušení hnízdění tetřeva, použití biocidů v boji s kůrovcem bez vydané výjimky a za tvorbu holin u jezera Laka na Klatovsku. NP Šumava se proti rozhodnutí inspekce, které ještě není pravomocné, odvolá. Hnutí Duha považuje postih za nedostatečný.

Nesprávné postupy podle ČIŽP park volil za ředitelů Františka Krejčího a Jana Stráského. Podle současného šéfa Jiří Mánka si NP Šumava v poslední době vybral cestu zastavení kůrovce a neriskování postihů za nečinnost. A kvůli tomu musel podle něj zasahovat někdy i za cenu rušení hnízdění tetřeva nebo použití biocidů.

„Mohli jsme riskovat postih od inspekce, nebo kůrovce nechat dál řádit v šumavských lesích a riskovat možnost trestů jako na Slovensku," uvedl Mánek. Připomněl, že bývalým dvěma slovenským ministrům životního prostředí hrozí trest odnětí svobody za to, že nepovolili kácení kůrovcem napadených stromů v prvních zónách NP Vysoké Tatry.

Podle Mánka, který byl za Stráského náměstkem ředitele, park přitom v poslední době začal kácet postižené stromy v menší míře a šetrnějším způsobem. „Ale dříve pokuta za horší metody paradoxně nehrozila," řekl Mánek. Dodal, že pokud by park vůbec nezasahoval, kůrovec by zničil mnohem více lesa. Podle poslední statistiky museli na Šumavě kvůli škodlivému broukovi pokácet za pět let milion stromů.

Ekologické Hnutí DUHA rozhodnutí inspekce vítá, ale je podle něj nedostatečnou a pozdní reakcí. „Vážně poškozenou přírodu již nenapraví. Horský les se bude na Ptačím potoce obnovovat minimálně sto let. Inspekce měla podle zákona zasáhnout ihned po našem podnětu na samém počátku kácení loni v červenci a kácení okamžitě zastavit. Mohla tak předejít velkým a zbytečným škodám. Správa NP dokonce v nelegálním kácení na Ptačím potoce pokračovala, byť v menší míře, i letos v létě a poškození přírody způsobené loni tak dál zvětšovala," kritizoval Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha.
„Jestli za takové kroky dnes máme platit pokutu, je to paradoxní," uvedl Mánek. „Ale vzhledem k úspěšné misi a zastavení kůrovcové kalamity a při vědomí, že jsme tím snížili škody, zachránili další statisíce stromů a snížili o miliony náklady pro případ, že by se kalamita měla asanovat ještě další rok, tak je případná pokuta pro nás akceptovatelná. Nicméně rozhodnutí nenabylo právní moci," řekl.

Zástupci ČIŽP ani ministerstva životního prostředí se k záležitosti nechtěli vyjádřit.

(ki, čtk)