„Celoročně je největší zájem o jízdní řády vlaků nebo autobusů, v sezoně o ubytování nebo turistické atrakce v okolí. Poskytujeme navíc veřejný internet. Jsme zároveň i kulturní středisko, takže přímo pořádáme kulturní akce a v předprodeji na ně prodáváme vstupenky,“ řekla pracovnice Kulturního a informačního centra města Nýrska Romana Jiříková.

Podle pracovnic informačních center chodí návštěvníci celoročně. Mimo sezonu hlavně obyvatelé. „Záleží na ročním období, o co je největší zájem. V současné době se místní lidé nejvíce zajímají o dopravní spojení, kulturní dění v Sušici, fungování městského úřadu nebo o zimní sporty, jako lyžování nebo veřejné bruslení na zimním stadionu. V létě k nám chodí značné množství turistů, kterým doporučujeme turistické zajímavosti, dáváme tipy pěším turistům, syklistům i vodákům. Máme širokou nabídku pohlednic, kterou si chválí i místní obyvatelé. Zájemcům umožňujeme zdarma vstup na prohlídku radniční věže,“ sdělila pracovnice Městského informačního centra Sušice Jana Šímová.

„Jako ne každé informační centrum poskytujeme předprodej jízdenek s místenkou na autobusové spoje v rezervačním a předprodejním systému AMS, který se nejvíce využívá na spoje do Prahy,“ dodala Šímová.

I v Klatovech nabízí informační centrum celoročně své služby turistům i tamním obyvatelům. „Přestože jsou zimní měsíce a hlavní turistická sezona začíná až 1. května, navštívilo od počátku letošního roku klatovské informační centrum skoro dva a půl tisíce turistů i občanů města Klatov. Nejvyšší počet požadovaných dotazů je v tomto období směřován na kulturní památky a pořádané akce v Klatovech. Návštěvníci si velice oblíbili i předprodej vstupenek do kina a na akce organizované Městským kulturním střediskem Klatovy,“ informovala vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Klatovy Alena Kunešová.

„V současné době se informační centrum připravuje na začátek turistické sezony, která bude oficiálně zahájena 15. května na klatovském náměstí. Program této akce bude v letošním roce rozšířen i o dopolední čtrnáctikilometrový pochod kolem Klatov, který město pořádá ve spolupráci s Klubem českých turistů pod názvem Májové toulky,“ doplnila vedoucí.

Informační centra slouží široké veřejnosti. „Infocentrum v Klatovech využívám občas ke koupi lístků do kina v předprodeji nebo na nějaké akce v kulturním domě. Několikrát jsem tam byl pro informační letáky o Klatovech v německém a anglickém jazyce, když jsem to potřeboval do školy,“ uvedl Martin Kuneš z Klatov.

„Když navštěvuji nějaké město, vždy zavítám do informačního centra hlavně kvůli velkému výběru suvenýrů. Sestra sbírá jakékoliv tužky a propisky, takže se jí snažím z každého města, kde jsem na výletě, přivézt tužku právě s logem nebo nějakou charakteristickou památkou toho města,“ řekla turistka Eliška Pavlů.