Otevřena budou v období hlavní sezóny, tedy do 31. října 2011.

Stálé expozice IS Kvilda, Svinná Lada, Stožec, Rokyta, Kašperské Hory a Alžbětín nabízejí informace o historii a současnosti Národního parku Šumava (NPŠ) a stálé vnitřní i venkovní expozice o přírodě a osídlení. Pro turisty jsou také připraveny projekce filmů a interaktivní hry pro děti i dospělé. „Samozřejmou součástí středisek je prodej map, turistických průvodců, pohlednic a suvenýrů, ale i bohatá nabídka propagačních materiálů, určených k prodeji i bezplatnému odběru,“ uvedla Jana Zvettlerová z NPŠ s tím, že na první návštěvníky si však počká IS Svinná Lada, kde bude z důvodu rekonstrukce otevřeno až od 1. 7. 2011. Rekonstrukce bude také důvodem, proč se již v říjnu uzavře IS Kvilda.

Obě informační střediska se mají změnit v naprosto moderní informační zařízení, která na Šumavě dosud chyběla. „IS Svinná Lada bude orientováno také na osoby se zdravotním postižením a IS Kvilda, které bude rovněž bezbariérové, se promění ve špičkové centrum nabízející návštěvníkům zážitky plné moderních technologií. Expozice v IS na Kvildě bude věnována kontrastům různých způsobů péče o les,“ popsal připravované změny náměstek ředitele NPŠ Jiří Mánek.

„První květnový den budou opět otevřena sezónní IS Idina Pila, Březník a Poledník. Turisté tam mohou zhlédnout expozici přírody, která je doplněna galerií Karla Klostermanna, dále prezentaci lesa a výstavy. Poledník pak nabízí krásnou vyhlídku z nejvyššího patra věže,“ řekla nová vedoucí informačních středisek NPŠ Jana Sýsová.