„Rozhodla jsem se kandidovat za politické seskupení Liberálové.CZ. Je to seskupení mladých lidí, kterým fandím, a proto jsem přijala nabídku na kandidaturu,“ říká 49letá praktická lékařka z Horažďovic Jindřiška Procházková, která kandiduje na desátém místě kandidátky do Evropského parlamentu. Na Klatovsku však není jediná. Za seskupení Liberálové.CZ totiž kandiduje také 38letý průvodce z Horažďovic Roman Vaněk, který se nachází na stejné kandidátní listině. Má číslo 18.

Na přízeň voličů bude od dnešního odpoledne čekat i pětapadesátiletý podnikatel z Klatov Richard Vojík, který je na třináctém místě kandidátní listiny Lidé a Politika. Čtvrtým občanem Klatovska, který chce do Evropského parlamentu, je místostarosta Sušice Petr Kocman. Tento skoro padesátiletý komunální politik kandiduje za koalici Strana zdravého rozumu – Politika 21.

„Chtěl bych změnit některé věci, které se mi nelíbí, proto kandiduji. Jsem ale na patnáctém místě kandidátní listiny, a tak si nedávám příliš velké šance,“ říká Kocman.

V české historii teprve druhé volby do Evropského parlamentu startují dnes ve 14 hodin.

„Při minulých volbách přišlo na Klatovsku k volebním urnám skoro 30 % voličů. Zda tento počet přijde i letos nedokáži odhadnout,“ říká Vladimír Šimek z Městského úřadu v Klatovech.

Lidé ale ztrácejí o politiku a volby zájem. Mnozí jsou rozhodnuti volby naprosto ignorovat, jiní zatím neví, komu svůj hlas odevzdají.
„Nejsem rozhodnut, zda k volbám skutečně půjdu. Politiku sleduji jen okrajově. Jsem z politického dění poměrně zklamán a nedokáži si zatím vybrat, komu dát svůj hlas,“ říká Zdeněk Zástěra z Měčína.

K volbám ale určitě přijde Martin Urbánek ze Sušice.

„Byl jsem rozhodnut, že volit nebudu, protože jsem mimo domov. Dění kolem volební kampaně, různé vajíčkové aféry a podobně, mě však donutily k tomu, že přijedu do Sušice a svůj hlas odevzdám. Dám ho pravici, protože sociální demokracie mě zklamala,“ řekl Deníku Martin Urbánek. Průběh voleb budeme sledovat.