„O tomto dni víme, ale moc pro nás neznamená. Dárky si dáváme až na lunární Nový rok," říká klatovská obchodnice Oanh Nguyen Thi (na snímku). U nás si ale Štědrý večer užije i s rodinou.

„Tady v Čechách jsem pět let, manžel dvacet. Máme pětiletou dceru, která se tady narodila a chodí tady do školy. Proto Vánoce slavíme. I ona chce, aby k ní přišel Ježíšek a přinesl jí dárky, a tak i u nás je ozdobený vánoční stromek, dárky, peču s pomocí mé sousedky cukroví a naučila jsem se i vařit. A tak o Štědrém večeru bude také u nás smažený kapr, kterého umím. Nebude se salátem, ale s bramborem. Na našem stole nebude chybět hodně zeleniny a ovoce. O Štědrém dnu dcera sleduje pohádky v televizi, které má moc ráda," vysvětluje Vietnamka. Ta však kvůli své práci v obchodě moc času na televizní program nemá. „Moc ještě pořadům v češtině nerozumím. Musím se více učit českému jazyku," dodala.

Největším svátkem Vietnamců je oslava lunárního Nového roku. „K tomuto svátku, který slavíme dva týdny, se připravují i speciální pokrmy. Ten nejhlavnější se jmenuje bánh, což je rýže zabalená v banánových listech. Je tam samozřejmě i maso. Zatímco Vánoce slavíme česky, Nový rok po vietnamsku. Sejdou se přátelé, rodina a slavíme," řekla Deníku Oanh Nguyen Thi.