Výstavu pořádá Mykologický klub Klatovy společně s Městským kulturním střediskem Klatovy. Jde již o osmý ročník výstavy. „Na výstavu nosí exponáty členové mykologického klubu, ale i lidé, kteří se přijdou podívat. Momentálně je zde asi 225 druhů. Výstava není o množství, ale o osvětě, aby se návštěvníci s houbami seznámili,“ řekl mykolog Svatopluk Ján.

Během prohlížení hub je možné vidět i vzácnější druhy, jako je například Rosolovec červený či Bělozub nafialovělý. „Poloviny všedních druhů si lidé v lese nevšimnou. Až když se o nich více napíše, tak se o ně začnou více zajímat,“ poznamenal Ján.

Výstava je možná i jediným místem na Klatovsku, kde je k vidění tolik hub, protože zde podle Jána nyní rostou jen minimálně. „Podle mapy stavu hub, kterou aktualizuje Česká mykologická společnost, paradoxně naše oblast, podhůří Šumavy a Šumava, jsem na tom skoro nejhůře. Nejvíce jich roste ve středních Čechách, na východě i na severu, kde je maximální růst. My tady máme jen mírný až nepatrný,“ sdělil Ján s tím, že už se dají letos očekávat v lese jen podzimní houby, jako čirůvka dvoubarvá, čirůvka fialová, či penízovka sametonohá. Ale prý už si letos houbaři zajisté přišli na své, jelikož byly tři hřibové vlny.