Hrozba přestupkového řízení na městském úřadě zabrala. Koncem dubna letošního roku Deník informoval, že se klatovská knihovna rozhodla řešit po domluvě s městským úřadem problémy se „zapomnětlivými“ čtenáři v krajním případě až pozvánkou před přestupkovou komisi. Po necelém půl roce lze konstatovat, že varování skutečně zabralo a čtenářů, kteří dlouhodobě nevracejí vypůjčené knihy, ubylo.

„Článek určitě měl pozitivní efekt, lidé si začali uvědomovat, že mohou být postiženi. Více než polovina čtenářů. kteří měli dlouhodobě nevrácené knížky je vrátila a omluvila se,“ řekla Deníku vedoucí oddělení pro dospělé Městské knihovny Klatovy Romana Kubíčková.

Čtenáře, kteří na vypůjčené knihy zapomenou, upozorňuje knihovna nejdříve upomínkami, pokud nezabere ani čtvrtá upomínka, následuje doporučený dopis a pak už knihovna podává návrh na přestupkové řízení.

„Mohu potvrdit, že ubylo čtvrtých upomínek i doporučených dopisů, situace s vracením knížek se zlepšila. Čtenářům nyní často stačí už první upomínka. Pokud to dojde až ke čtvrté upomínce, lidé si i zavolají, jestli jsme to už náhodou neposlali na přestupkové řízení, zajímají se více o to, co je může postihnout. Návrhů na přestupkové řízení jsme zatím podali sedm, z toho dva čtenáři knihy vrátili ještě před jeho začátkem, další dvě přestupková řízení teď připravujeme,“ popsala současný stav Kubíčková.

Stejným způsobem řeší nevracení knížek knihovna v Nýrsku. „Problémy s vracením knih nemáme, řešení pomocí přestupkového řízení se nám osvědčilo. My podáme městskému úřadu návrh, dotyčný čtenář pak dostane dopis od právníka, který je mu doručen prostřednictvím městské policie. Už se nám i několikrát stalo, že nám pak knihy přinesl přímo policista, který dopis doručoval,“ uvedla vedoucí Městské knihovna Nýrsko Dagmar Hypiusová.