Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrádek nyní plánuje kanalizaci

Hrádek - Rozhovor se starostou Hrádku Josefem Kutilem o úspěších, problémech a plánech pošumavské obce

12.5.2009
SDÍLEJ:

Starosta Hrádku Josef KutilFoto: DENÍK/Petra Holá

Obec Hrádek leží 4 km od Sušice, zahrnuje kromě samého Hrádku místní části Tedražice, Zbynice, Čejkovy, Čermná, Puchverk, Kašovice a Odolenov. Aktuální počet obyvatel činí v současnosti 1358, z toho v samotném Hrádku žije 727 lidí. Návštěvu obce jsme tradičně zahájili rozhovorem se starostou Josefem Kutilem. Rodák z Hrádku zde starostuje téměř dvě desítky let, od roku 1990.

Na úvod by se slušelo Hrádek více představit. Jaká je například občanská vybavenost obce?
V Hrádku máme nádraží, poštu, hospodu i samoobsluhu, je zde také škola, školka, knihovna, veřejný internet. Co se týče místních částí, v Tedražicích, Čejkovech a Zbynicích jsou prodejny potravin, v Čejkovech mají i hospodu a fotbalové hřiště. Autobusy staví ve všech částech obce mimo Odolenov. Sídlí zde několik větších firem, například VOD Svatobor Hrádek, funguje i několik autoopraven, truhlářské dílny, zámečnictví, kosmetický salon, kadeřnictví, výrobna betonových výrobků.

Co by v Hrádku a jeho okolí mohlo zajímat turisty?
V první řadě určitě spousta památek – v Hrádku je krásný, bohužel zatím nepřístupný zámek, probíhá ale rekonstrukce. Na Zdouni stojí významný kostel sv. Vavřince, pěkný už svou polohou, další hezký kostel je ve Zbynicích. Zajímavou lokalitou je areál bývalých lázní Vodolenka, má ohromnou historii, scházela se tam sušická kulturní elita, jezdily tam nejrůznější osobnosti.

Nádherné místo je i zřícenina tvrze v Kašovicích. Hrádek má ale i krásnou přírodu – tok Ostružné, vyhlášené Zbynické rybníky, pověstmi opředený vrch Vidhošť se skalními útvary jako Had nebo Medvěd. Máme bohatou síť cyklotras s hezkými výhledy, snažíme se je doplňovat odpočívadly, mapovými stojany, myslím, že zdejší oblast rozhodně stojí za návštěvu.

Na co jste jako starosta Hrádku pyšný, co se vám v posledních letech podařilo?
Považuji za úspěch například to, že v zastupitelstvu obce jsou vždy zastoupeny všechny místní části a že se shodneme na tom, že nám jde hlavně o dobro obce, že tady nejsou žádné politické potyčky, toho si velice vážím. Jinak v minulosti byly provedeny takové větší investiční akce jako vodovody a plynofikace, v posledních letech se proto hodně zaměřujeme na to, co je vidět, takovou tu úpravu obce.

V nejdůležitějších částech Hrádku máme nové chodníky, zvelebujeme veřejná prostranství. Daří se nám i po stránce odpadů, rozšiřujeme místa pro kontejnery na tříděný odpad, snažíme se vést lidi k tomu, aby se chovali ekologicky.

Jaká je spolupráce např. se spolky a s dalšími organizacemi?
Nemůžu si stěžovat, dobře spolupracujeme se školou, školkou, vynikající je spolupráce s místní knihovnou, díky tomu děláme různé soutěže, ekologické aktivity. Máme několik spolků - hasiče, tělovýchovu, myslivce, zahrádkáře, Červený kříž, také tady je spolupráce dobrá, hasiči například dělají už třetím rokem Zámecké kulturní léto v zámeckém parku. Na Zdouni máme výborný vztah se správcem farnosti, v kostele se konají koncerty duchovní hudby, vloni jsme tam měli i divadelní představení.

Pořádají se v Hrádku i další kulturní nebo společenské akce?
Snažíme se. Kromě těch už zmíněných jsme například nedávno uspořádali v Čejkovech Posezení s písničkou, svezli jsme tam lidi autobusem, to mělo docela úspěch, teď chystáme zájezd do partnerské obce Velký Týnec u Olomouce. Pro děti děláme Den země i některé další aktivity. Letos jsme v rámci Dne země ve spolupráci se školou zasadili v Hrádku několik stromů, myslím, že i takové věci posilují vztah k obci, k místu, kde děti žijí.

Je naopak něco, co vás trápí?
Kdybych měl mluvit o konkrétních věcech, tak několik let bojujeme s pozemkovým fondem v Klatovech. Jde o bývalý panský rybník za zámkem a část původního parku, stav obojího je špatný, ale vlastník, Pozemkový fond ČR, do toho investovat nehodlá a nemá zájem to řešit, do vlastnictví nám to ovšem vydat nechtějí.

Pak je tady dlouhodobý problém s vybudováním nové autobusové zastávky v Kašovicích, která by ale mohla být překážkou bezpečnosti provozu, s dopravním odborem to stále řešíme. Bohužel nás trápí, mě osobně hodně, i vandalismus. Například ke svatému Janu, kde je krásný výhled a hodně lidí se tam zastaví, jsme dali lavičku a odpadkový koš, přesto tam stále někdo vyhazuje odpadky.

Jaké jsou plány obce do budoucna?
Nejdůležitější věcí před námi je momentálně projekt kompletní kanalizace pro Hrádek a Tedražice, včetně čistírny odpadních vod. To je věc, která nás stojí hodně sil, začít by se mělo v příštím roce a pohltí to v nejbližší době většinu prostředků obce, ačkoliv jsme obdrželi i dotaci z regionálního operačního programu. Ještě letos chystáme také rekonstrukci místních komunikací v Odolenově.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Petra Holá

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Dopravní nehoda u Bukováku, tři zranění.
17

Při dvou nehodách na Klatovsku se zranilo celkem šest lidí

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Pomůžete zasláním dvacetikoruny

Sušice – Dvacka za dvacku. Tak se jmenuje unikátní akce na pomoc opuštěným a týraným zvířatům, ve které může pomoci opravdu každý. V říjnu byl vybrán sušický útulek Šance pro kočku, z. s.

Naši prvňáci ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice

Klatovsko - Ve středu 18. října najdete v Klatovském deníku prvňáky ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení