Zámek v Hrádku nedaleko Sušice byl po dlouholetých a rozsáhlých opravách slavnostně otevřen. Do objektu, který se podařilo zachránit před úplným zničením, se první návštěvníci podívají již v pátek.

„Lépe zámek nevypadal za posledních sto let, když se podíváme na fotografie z pohřbu posledního barona, tak už tehdy je vidět, že fasáda není v dobrém stavu. Když jsem chodil do školy, cvičili jsme v zámeckém parku a i tehdy bylo vidět, jak zámek chátrá. Pro děti to tu byla „prolejzačka“ a nikdo si nepředstavil, že tento objekt jednou nespadne. Už v roce 1976 se zřítila zámecká věž,“ sdělil kronikář obce Čeněk Šebesta.

„Už opět můžeme říci, že obec má své kořeny. Je tu opět objekt, na který se můžeme s radostí podívat. Zámek byl odjakživa středem obce, jak už plyne z jejího názvu. Bylo smutné, když uprostřed ní stál objekt, který byl v naprosto zoufalém stavu,“ dodal starosta obce Josef Kutil.

Roku 2000 se stala vlastníkem společnost Šumavaplan. „V první fázi, která spočívala v samotné záchraně, byla zajištěna střecha, popadané stropy i fasády, aby objekt nespadl. V druhé fázi se rodil záměr společenského, ubytovacího a kulturního centra. Objekt tak bude zpřístupněn a vrácen mu život,“ uvedl jednatel společnosti Pavel Lejsek.

Láká i na erby

Na tento projekt, který stál celkově přes 30 milionů korun, společnost získala například dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad, Obnovy architektonického dědictví Země české a také byl podpořen Evropským fondem pro regionální rozvoj.

„Nejtěžší bylo zrestaurovat apartmány nahoře, včetně královského apartmá. Byly poškozené štuky a také s malbou se zacházelo macešsky. Velké problémy byly též s opravami soudního sálu a erbovní galerií. Erbovní galerie doplatila na přestavbu v 19. století, kdy zámek ztratil reprezentační funkci a byla z něj udělána budova správy panství. Místy se erby nezachovaly či došlo k velkému poškození. Erbovní galerie je v současnosti jednou z nejvýznamnějších v západních Čechách,“ popsal opravy Ladislav Lojka, který se na opravách podílel.

Na zámku bylo zřízeno i Muzeum Františka Pravdy, který je jednou z významných osobností hrádecké historie.