Tentokrát tam natáčejí pokračování německého historického filmu z 15. století. Film má pracovní název Kastelánka – pomsta. Hlavní rytířský turnaj a některé další scény z interiérů hradu se natáčejí právě na Švihově. Ve snímku bude k vidění i několik známých tváří.

„Pro náš film je tento hrad nejvhodnější, režisérovi se tato lokace velmi líbí, " řekl Filip Herink, majitel společnosti Wilma-film, která celé natáčení pro německou produkci zařizuje. Ve filmu hrají většinou němečtí herci a čeští komparzisté,i téměř celý štáb je český. Ze známých herců můžeme uvést Otta Götze, který je známý z několika dílů bondovek, nebo Alexandru Nedel, jež se proslavila rolí v německé verzi Ošklivky Katky. V komparzu se objeví i mongolští herci, kteří ve filmu ztvární role Tatarů.

Čestí filmaři a kaskadéři dostali přednost v natáčení před kolegy z Německa nebo Francie. „Naši kaskadéři jsou v Evropě vyhlášení, proto rytířský turnaj natáčíme v Čechách a točí ho čeští kaskadéři. Natáčet se bude ve Švihově tři dny, jeden den rytířský turnaj a dva dny scény uvnitř samotného středověkého hradu," dodal Herink.

Film se natáčí pro německou televizi Sat 1 a bude uveden na podzim letošního roku. Minulý díl byl oceněn v Bavorsku filmovou cenou Panter, což je obdoba Českého lva, sledovanost měl přes osm milionů diváků.

Jak Deníku potvrdil kastelán švihovského hradu Lukáš Bojčuk, pro hrad jsou filmaři zpestřením i přínosem. „Během prvních dvou měsíců letošní turistické sezony je to pro nás již čtvrté natáčení. Přináší nám samozřejmě komplikace, například uvést prostory po filmování do původního stavu trvá zhruba jeden den, někdy i více. Ale určitě je to vítaná reklama i zdroj finančních prostředků," dodal Bojčuk.

O tom, že Švihov bude i nadále v hledáčku filmařů, svědčí fakt, že už v příštím týdnu zde bude natáčet německá televize dokument o filmu Tři oříšky pro Popelku. Ten totiž před lety na Švihově také vznikal.