Její představení na švihovském hradě bylo pojato velmi slavnostně, zúčastnili se ho ministryně financí Alena Schillerová, guvernér ČNB Jiří Rusnok, plzeňský biskup Tomáš Holub, představitelé Plzeňského kraje a mnozí další.

ČNB vydává pamětní mince už bezmála sto let, od roku 1923. Ta švihovská je osmou mincí z cyklu zlatých mincí Hrady České republiky. „ČNB z třiceti návrhů hradů, které předložil Národní památkový ústav, vybrala deset. Základním parametrem bylo, aby hrady měly různou architekturu a byly rozmístěny po celém území ČR. Již byly vydány hrady Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří a nyní Švihov. Příští rok to budou Bečov nad Teplou a Buchlov,“ informoval Deník ředitel sekce peněžní ČNB Josef Ducháček.

Doplnil, že co se konkrétně týče švihovské zlaté mince, tak jejím autorem je Luboš Charvát, který vyhrál v konkurenci celkem třinácti výtvarníků. Na základě jeho návrhu zdobí lícní stranu heraldická zvířata z velkého státního znaku ve štítech umístěných do horní části mincovního pole. Pod touto kompozicí je ztvárněn interiér švihovské kaple Nanebevzetí Panny Marie s jejím oltářem v popředí. Pod oltářem je vyražena nominální hodnota mince 5 000 Kč. Na této straně mince se také nachází text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která minci pro Českou národní banku vyrazila. Na rubové straně mince je vyobrazen průhled přes pozdně gotický portál na nádvoří hradu Švihov. Zde je vyražen název zlaté mince HRAD ŠVIHOV, ročník ražby 2019 a iniciály autora mince Luboše Charváta.

Autor, z jehož dílny pochází už několik předchozích zlatých mincí hradů, Deníku přiznal, že minci navrhl, aniž švihovský hrad viděl. „Jsem tu dnes poprvé. Musel bych památky objíždět vlakem, a na to nemám čas. Čerpám jen z fotografií, snažím se najít jiné pohledy, než jsou ty klasické, zprofanované,“ vysvětlil autor, který všechny pobavil velmi netradičním proslovem.

Švihovská mince je ze zlata o ryzosti 999,9 a k dostání bude celkem 10 200 kusů. Má průměr 28 mm a hmotnost 15,55 g, což je polovina trojské unce. Na ražbu se celkem spotřebovalo 159 kg ryzího zlata. „Nominální hodnota mincí 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou,“ upozornila mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. Cena se nyní pohybuje nad 19 tisíci korunami, i tak byl na Švihově o minci velký zájem. Neodolal ani tamní starosta Václav Petrus. „To, že byl Švihov vybrán do společnosti deseti hradů pro vytištění zlaté mince, mě moc potěšilo, jistě to pomůže i jeho další propagaci. Minci jsem si samozřejmě pořídil, je to památeční záležitost,“ dodal.