„Dnes jsme uspořádali Pálení čarodějnic na hradě Opálka. Jde o akci hlavně pro rodiny s dětmi. Máme zde aktivity pro děti, ale zabaví se i rodiče. Koná se první ročník, takže jde o takovou zkoušku, tak uvidíme, jaký bude mít úspěch a budeme přemýšlet, zda ji udělat i příští rok,“ řekl Václav Mašek, který akci pořádal společně s Terezou Vavřincovou a Jakubem Markem.

Pro děti bylo připraveno několik stanovišť, kde plnily různé úkoly, od prolézání pavučinou, přes létání na koštěti až po skákání přes košťata. Přichystán byl i doprovodný program. „Jedním z hlavních lákadel byli dravci, se kterými přijel pán od Pardubic. Lidé se tak mohou podívat na letové ukázky a poslechnout si zajímavé informace. Kromě toho, zde máme i archiváře muzea a historika Jana Jiráka, který zde vypráví o zvycích, pálení čarodějnic a historii, a odpoledne zpestřily i holky ze ZUŠ Klatovy, které zatančily,“ uvedl Mašek.

Zdroj: Daniela Loudová

Kromě toho nechybělo malování na obličej, tvořivé dílničky a stánky s řemeslnými výrobky.

S účastí byli pořadatelé spokojení. „My doufáme, že jsou spokojení i návštěvníci. Lidé sem určitě nalákalo i samotné místo, protože Opálka je hezká, je zde zajímavý prostor a přeje nám i počasí. Doufáme, že se sem budou vracet i na další akce,“ uzavřel Mašek.

V závěru akce nechybělo ani zapálení hranice s čarodějnicí.

Hrady CZ ve Švihově.
Léto na Klatovsku bude plné festivalů a koncertů, zamíří tam legendy

Další akcí, která se bude na hradě konat, jsou Středověké slavnosti, kde se návštěvníci budou mít opět na co těšit. Uskuteční se 27. července.