Netradiční svatební obřady bude od dubna 2009 nabízet Státní hrad Velhartice. „O svatby na hradě je velký zájem, v posledních letech oddáváme zhruba sedmdesát párů za sezonu, proto chceme nabídnout něco navíc,“ uvedl starosta Velhartic Pavel Prosr.

S nápadem na ozvláštnění svatebních obřadů přišel velhartický občan a výtvarník Miroslav Šisler. „Hrad je romantický, fotogenický, pro pořádání svateb se přímo nabízí. Z toho vlastně vznikl nápad zamyslet se nad audiovizuálním ztvárněním obřadu,“ popsal inspiraci Šisler. „Vznikla originální hudba, namaloval jsem obraz, vlastně takový závěs, který bude tvořit pozadí a v průběhu obřadu bude různě nasvěcován, upravili jsme i řeč a oblečení pana starosty. Novomanželé také po obřadu dostanou jako památku originální pamětní list,“ doplnil Šisler podrobnosti.

Dalším, již hotovým, projektem, na kterém obec Velhartice spolupracovala s Miroslavem Šislerem, je naučná stezka okolím hradu. „Stezku jsme pojali tak, aby se vymykala určité uniformitě turistického značení. Udělali jsme pět informačních stojanů, ručně tesaných širočinou. Informační tabule na jednotlivých zastaveních pak, na základě podkladů od obce, popisují okolí Velhartic a hradu, místo fotografií jsem zvolil pro tabule kresby. “ vysvětlil Šisler.
„Naučná stezka je hojně navštěvována, návštěvníci tak vidí nejen hrad, ale dostanou se i do dalších částí obce, kde jsou další památky, které stojí za to vidět,“ vyzdvihl význam naučné stezky starosta.