Unikátní cenu, kterou vytvořilo české sklářské studio KLIMCHI, převzal kastelán hradu Václav Kůs. Křišťálový špendlík na závěr prázdninové sezóny postupně obdrží hrady a zámky v každém kraji Česka.

Hrad Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v České republice. Je vyhledávaným cílem pro výlety na Šumavě. Láká svou jedinečnou lokalitou na vrchu uprostřed lesů a nádhernými výhledy do kraje. Hrad nabízí komentované prohlídky pro malé i velké, časté kulturní akce nebo letní divadelní scénu pod širým nebem. A tak není divu, že je mezi návštěvníky oblíbený.

„Křišťálový špendlík je důkazem, že Kašperk považujeme za přívětivé místo, kam se lidé rádi vrací, nejen my, ale i naši návštěvníci a účinkující našeho divadla. Snažíme se přinášet nové zážitky, hledat nové formy, zajímavě poučit, popularizovat kulturní dědictví, nabídnout návštěvnický komfort a přívětivé služby,“ řekl kastelán hradu Václav Kůs.

Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Plzeňském kraji patří dále státní hrad Rabí nebo vodní hrad Švihov. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení.

Ocenění se v České republice uděluje již podruhé, v loňském roce Křišťálový špendlík získaly podniky s nejlepším hodnocením na Mapách Google ze sektoru pohostinství a gastronomie. Letos byly oceněné památky vybrány na základě několika kritérií, mezi která patřil počet hvězdiček, celkový počet recenzí a správně vyplněný profil na Mapách a ve Vyhledávání Google ke konci května 2023.