Už rostou! Lesy v Pošumaví jsou obklopeny auty, milovníci houbaření vyrazili za svým koníčkem. Počasí posledních dní je totiž podle mykologů doslova ideální pro růst hub a houbaři to dokazují svými letošními prvními nálezy.


„Rostou pravé hřiby, lišky, masáky, hlavně pak ve vyšších polohách,“ říká houbař Martin Kočandrle. „Je teplo, prší, prostě skvělé počasí. Houby začaly růst ve velkém. Už jsem byl nešťastný. Polovina srpna za námi a houby pořád nic. Letos to bylo hodně slabé. Občas se mi podařilo nalézt pár kousků, ale z lesa jsem se vracel vždycky skoro s prázdnou. Teď je tomu naopak,“ popisuje situaci Kačandrle.


„Chodíme na houby pravidelně. Dá se říci, že jsme houbařením doslova posedlí. Houbaření je naším koníčkem, především pak mého manžela. Vstane klidně v pět ráno a jde. Pořídil si na to dokonce fungl nový ručák. Je takový blázen, že dokud ho nenaplní, domů z lesa nepřijde,“ směje se Valentýna Boudová z Klatovska.


„Na houby se musí brzy ráno. To lezu i po kolenou v houštinách a věřte, nebo ne, opravdu se to vyplatí. Mám už svá místa, na která se prostě pokaždé vracím a vždycky najdu. Lesy jsou ale teď úplně plné. Lidé je berou doslova útokem,“ říká další z houbařů Jaroslav Kasl.


Své letošní první houby z lesa přinesl i Pavel Sládek z Plánice. „V pátek jsme přinesli velikého hřiba. Jen noha měla dobrých pětadvacet čísel. V sobotu jsme během hodiny nasbírali spoustu hříbků,“ říká Deníku přímo v jednom z lesů v okolí Plánice Pavel Sládek s rodinou. U Sládků houby nasuší a udělají smaženici i houbovou omáčku. „Už se na ni těšíme, houby máme totiž moc rádi,“ říká Denisa Sládková.


Podle mykologů však houbařská sezona teprve začíná. Máme ji čekat stejně jako v loňském roce až na počátku září. Koše se nyní sice plní jak skalním houbařům, tak i těm příležitostným, v září bude ale situace mnohem lepší. Odborníci však nabádají příležitostné houbaře k tomu, aby si každou houbu dobře prohlédli. Klidně totiž může dojít k jejich snadné záměně. Loni ani letos však zatím naštěstí žádnou otravu houbami a nebo příznaky otravy na Klatovsku záchranáři řešit nemuseli.