„Letos začaly houby růst později než jindy, ale i tak jsem nasbírala už více než dvě stě hřibů,“ pochvaluje si Miroslava Stuchlová z vesničky Hráz na Klatovsku.

Zkušené houbařce se dařilo i ve čtvrtek. „Když mi na dvoře vyrazí pýchavka, tak vím, že mám jít hledat na své oblíbené místo v lese na Měčínsku. I tentokrát se mi to vyplatilo, přinesla jsem více než třicet hřibů. V lese jsem byla hodinku a už jsem měla hub tolik, že jsem je začala ztrácet, tak jsem se musela vrátit,“ řekla Deníku Stuchlová, podle níž se už v lese dají najít různé druhy hub. „Rostou hřiby dubové, smrkové zatím ne. Už jsem našla i křemenáče, bedly, březáky a podubáky, což je v tomto ročním období divné,“ uvedla houbařka, která jí houby výjimečně, a tak obsah košíků většinou rozdá.

S pořádným úlovkem se z lesa vracel i Václav Holý z Myslíva. „Muž našel velké množství hřibů a křemenáčů, růst už začaly i lišky,“ pochvalovala si nadílku houbařova manželka.

Ne všichni houbaři ale jásají. „Když jsem viděl v Deníku úlovek sušického houbaře, který nasbíral 3,5 kg hřibů, neodolal jsem a vyrazil do lesa na Čachrovsku. Po pár minutách jsem našel krásného modráka a těšil se, jak půjdu domů s plným košem. Jenže pak už jsem nenašel ani prašivku,“ posteskl si Karel Vokatý.