Turisté se vypravili z Kvildy do německého střediska Finsterau a zpět. Přesto, že tyto turistické trasy jsou dobře značené, podařilo se jim sejít z cesty. „Dispečer Horské služby nás kontaktoval ve čtvrt na šest s tím, že se turisté pohybují v oblasti Luzného. Na naši žádost se s nimi opět spojil a oni mu upřesnili pomocí hraničních kamenů polohu," uvedl Miroslav Cinágr, jeden ze zasahujících členů Horské služby Šumava. Ten proto ihned kontaktoval kolegy Tischlera a Křiváčka, kteří měřili sníh nedaleko Malé Mokrůvky, tedy blízko místa, kde by měli ztracení turisté být. Sám pak vyjel ze stanice Zadov.

„Oba kolegové byli od turistů vzdáleni nějakých deset minut, a tak k nim rychle dorazili. Zjistili, že jeden z turistů je vyčerpán a začíná být podchlazen," popsal zásah Cinágr. Podchlazeného muže umístili záchranáři do izotermické fólie a dali mu ze svých zásob teplý čaj a jídlo. Ostatním pak půjčili části svého svrchního oblečení. Lékař Křiváček zůstal na místě a sledoval stav pacienta, druhý z členů HS došel pro sněžný skútr. Na ten naložil podchlazeného muže a převezl jej k připraveným saním, přeložil ho a transportoval do Kvildy. Tam další záchranář odvezl i lékaře HS a zbývající dva turisty.

„Návštěvníci našich hor se domnívají, že Šumava je mírná. V takových klimatických podmínkách, jaké nyní panují, ovšem může při zbloudění dojít k rychlému vyčerpání a podchlazení," varoval náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.