Nyní pomohl osmadvacetiletému snowboardistovi, který se bolestivě zranil při jízdě po turistické cestě pod vrchem Plechý na česko-německé hranici.

Nehoda se stala kolem deváté hodiny v těžko přístupném terénu a mladý muž sám kontaktoval šumavskou horskou službu na čísle 1210. „Vcelku podrobně nám popsal, co se mu stalo, jaké a kde má bolesti, a kde se nachází. Vyjeli jsme k němu s potřebnou technikou na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, a bez problémů jej nalezli v zasněženém terénu,“ popsal člen Horské služby Šumava Ondřej Zeman.

Ukázalo se, že muž utrpěl bolestivé zranění, což by značně komplikovalo transport k sanitnímu vozu. Proto Horská služba použila nový lék, který má od minulého roku k dispozici. „Můžeme pacientům v takovém stavu podat tišící lék Penthrox. Jakmile začal působit, zafixovali jsme pacienta a velmi šetrně transportovali k naší stanici v Nové Peci. Tam už na něj čekala sanitka a převezla ho k ošetření do nemocnice,“ dodal Zeman.

Záchranáři Horské služby mohou inhalační analgetikum Penthrox po konzultaci s lékařem podat zraněnému trpícímu bolestí v jasných indikacích. „Tento přípravek je uzavřen v náustku ve formě píšťalky, kterou si pacient dýchá a sám si dávkuje intenzitu působení podle subjektivního pocitu bolesti,“ vysvětlil lékař Horské služby Aleš Křiváček s tím, že po pozitivních zkušenostech z Jizerských hor, se možnost podání léku rozšířila do všech horských oblastí.

„Všichni jsme byli proškoleni, jak a kdy lék používat. Velmi možnost jeho využití vítáme, protože zraněnému člověku uleví. Pro pacienta je to velké plus, protože pokud se nachází v nepřístupném terénu, jako tomu bylo nyní, tak trvá delší dobu než ho dovezeme k sanitce, kde mu lékař poskytne nějakou medikaci,“ sdělil náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura s tím, že šlo nyní o první podání léku při zásahu.