Neuvěřitelných šedesát let své existence oslaví Horská služba (HS) Šumava. K narozeninám si nadělila několik akcí, první se koná už v pátek.
„Horská služba, tehdy ještě záchranná, byla na Špičáku založena 16. června 1948. Zakladatelem byl lyžař a velký milovník Šumavy Antonín Říha. Po Špičáku přišly na řadu okrsky Hojsova Stráž, Železná Ruda, Kašperské Hory, Modrava, Srní, Kubova Huť, Kleť. To bylo v padesátých letech,“ vzpomíná stávající náčelník HS Šumava Michal Janďura.


V současné době má šumavská HS působnost od Ostrého až po hráz Lipenského jezera, takže zabírá celý šumavský národní park a větší část CHKO. „Oproti době svého vzniku už dnes působí Horská služba celoročně. Máme práce dost v zimě i v létě. Přibylo hodně úrazů, zejména cyklistů. Minulé léto jsme ošetřili na Šumavě 150 úrazů, v nedávno skončené zimní sezoně to byl 721 úraz. V množství úrazů jsme tak třetí v republice po Krkonoších a Jeseníkách,“ říká náčelník, který má k dispozici na celé Šumavě devět terénních zaměstnanců a devatenáct dobrovolných členů. Ti všichni kromě zmíněné pomoci cyklistům a v zimě lyžařům na sjezdovkách i ve volném terénu plní další úkoly. „Pátráme po ztracených lidech, pomáháme při sportovních podnicích, organizujeme ukázky a podobně,“ vyjmenoval Janďura a dodal: „Práci nám ulehčují i terénní stanice. Jedna už dva roky stojí na Kvildě, další se dostavuje v Peci a v přípravě je výstavba terénní stanice na Prášilech.“


Peníze na provoz má HS Šumava zajištěny. „Peněz ale nikdy není dost. Technika je nákladná, obrovsky vzrostla cena nafty, energií. Takže peněz bude potřeba víc,“ připouští Janďura.


První vzpomínková akce při příležitosti 60. výročí HS Šumava se bude konat v pátek 13. června na Zadově, o den později přijde na řadu Špičák. „V domě Horské služby bude ukázka letní a zimní techniky a ukázky záchranných prostředků, chceme pozvat zasloužilé členy. Těch se bude moci veřejnost zeptat, na co bude chtít. Příchozí si budou moci prohlédnout i stanici,“ zve Janďura. Vše začne v sobotu v 10 hodin.
Velké oslavy, na něž přijedou celorepublikoví šéfové HS i hosté ze zahraničí, jsou naplánovány na říjen.