V plné pohotovosti je v Národním parku Šumava jedenáct profesionálních záchranářů, 23 dobrovolných členů a šest lékařů Horské služby.

Horská služba bude zajišťovat záchranné práce ve vymezeném horském prostoru Šumavy na území o rozloze 1068 km2. „Standardně je zajištěna 24 hodin non stop pohotovostní služba dispečera oblasti na pohotovostním čísle 376 397 273. Celé území Šumavy je pokryto sítí záchranných terénních stanic, z nichž je zajišťována veškerá záchranná činnost,“ uvedl náčelník HS Šumava Michal Janďura. Dodal, že v západní části Šumavy jde o stanice Špičák a Prášily, v centrální části o stanici na Kvildě a v jižní části Šumavy je zajištěna služba na stanici v Nové Peci. Na členy HS v terénní stanici Kvilda se mohou návštěvníci hor obrátit na telefonním čísle 388 428 193, na jihu Šumavy v Nové Peci pak na čísle 380 736 081. „Na všech těchto telefonních číslech se kromě nahlášení úrazů mohou turisté dozvědět i informace o aktuální povětrnostní situaci nebo mohou s našimi lidmi konzultovat plánování tras výletů,“ upozornil Janďura.

Zároveň připomněl, že zejména cyklisté by neměli vyjíždět bez přileb a přeceňovat síly, pěší turisté by pak měli pečlivě plánovat trasy výletů a zohlednit při tom svůj zdravotní stav.