Díky speciální technice zavezli v prostoru Hůrky, Polomu a Plesné feromonové lapače na místa, kam by se pracovníci parku nemohli kvůli sněhu dostat.

„Parku jsme pomohli na základě asistenční smlouvy. Lapače jsme s pomocí čtyřkolek s pásy vozili až na vrcholové partie. Byl tam náročný terén, ležel tam zhruba metr sněhu. Nikdo jiný by se tam nedostal,“ řekl Deníku náčelník HS Šumava Michal Janďura.

„Správa NP a CHKO Šumava zvažovala použití vlastních mechanizačních prostředků, ale vzhledem k tomu, že by byl jejich průjezd ve sněhu velmi obtížný a prohrnutí cesty časově i finančně náročné, bylo jediným rychlým řešením využití sněžných skútrů a pásových čtyřkolek s přívěsnými vozíky. Protože Správa Národního parku nemá takovou techniku k dispozici, bylo třeba, vzhledem k vývoji počasí, urychleně vše dojednat s horskými záchranáři. Tato varianta dopravy byla vzhledem k množství sněhu jediným možným řešením,“ dodal Petr Šrail ze Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.

Do vzdálenosti 7 km rozvezli během tří dnů pracovníci Horské služby a NPŠ celkem 260 ks feromonových lapačů včetně stojanů. Během převozů bylo najeto celkem 356 km a lapače se dostaly na složiště s nadmořskou výškou nad 1100 m n.m. „Tam budou okamžitě instalovány na konkrétní místa podle zpracovaného projektu ochrany lesa. Lapače jsou určeny k zachycení jarního rojení lýkožrouta smrkového, které by mělo probíhat podle vývoje počasí počátkem května,“ uvedla Jana Zvettlerová z NPŠ.