Patnáctka mužů a jedna žena, všichni s logem Horské služby na oblečení, zapíchne teleskopické tyče do sněhu. Udělají krok. A znovu zapíchnou tyče. Bok po boku pátrají po lidech, kteří zůstali uvěznění v lavině. Na místo dorážejí i psi cvičení na vyhledávání osob. Dva zavalené se skutečně podaří najít.

Lavina hrozí

Akce naštěstí nebyla skutečná, ale šlo o cvičení v rámci oblastního doškolení dobrovolných členů Horské služby Šumava. Ti si víkendu řádně užili. Jako předkrm pro ně bylo připraveno lékařské školení, kde byly na programu úrazy, k nimž v zimě na horách dochází. Sobotní odpoledne bylo zasvěceno vyhledávání osob v lavinách. Přestože by se nácvik vyhledávání osob v lavinách mohl na Šumavě zdát jako mrhání časem a penězi, není tomu tak.

„Od roku 2006, kdy zahynul skialpinista v lavině v Beskydech, byla ve všech sedmi oblastech Horské služby zřízena funkce lavinového preventisty a byli vycvičeni lidé na tuto činnost. Na Šumavě byla vytipována tři místa, kde laviny reálně hrozí. Jsou to kary Černého, Čertova a Plešného jezera, kde jsou extrémní svahy. Pokud tam půjde například někdo načerno lyžovat, může v lavině skutečně skončit,“ vysvětluje důvody cvičení náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Hledání ztracených

Dobrovolných členů, kteří za svoji práci pro Horskou službu nedostávají podle Janďury ani korunu a je jim hrazeno jen vybavení, se ujal šumavský lavinový preventista Pavel Aubrecht. „Při práci v laviništi máte k dispozici sondy a lavinové vyhledávače. Vy si teď nastoupíte do řady a nacvičíme hrubou sondáž. Všichni musejí být rameno na rameno, úplně natěsno. Sondu si zapíchnete mezi nohy a prosondujete místo, kde stojíte. Sondu pak vyndáte a dáte ji půl metru před sebe.

Až to udělá celá řada, tak se velí krok vpřed a místo se opět prosonduje. Tak se postupuje pořád dokola. Pokud někdo objeví nález, upozorní na to a zapíchne na místě sondu. Poté dostane jinou od kluků s lopatou, kteří jdou za řadou. A jde se dál,“ vysvětluje základní pravidla Aubrecht a hledání může začít. Není to snadné, problémem je i udržet vyrovnanou řadu, aby se některé místo nevynechalo. Právě tam by mohl ležet ztracený lyžař.

Figurant ve sněhu

Poté, co si všichni prozkoušejí i vyhledávače, přijdou na řadu psi. Na svahu psovodi nejdříve vytvoří několik falešných hromad sněhu a různé matoucí stopy a poté vyberou dva dobrovolníky, které budou psi hledat. Mladík to má ještě dobré, protože ho schovají do provizorního přístřešku pod sněhem, ale dívka, která se také přihlásila, si „laviny“ užije. Psovodi jí odhází sníh a ona se na holé zemi zabalí jen do deky.

Pak ji celou zahází sněhem. Samozřejmě tak, aby se neudusila. Ještě než se psovodi vydají do akce, se ptám Vlastimila Maxy, co je přesně jejich úkolem. „Najít dvě osoby, které jsou zavalené v lavinovém poli. My půjdeme s pejsky zespodu a budeme předvojem před sondáží, kterou budou provádět za námi. Pokud psi označí místo, přivoláme členy Horské služby a ti je budou vykutávat,“ uvedl zkušený psovod. Ten mohl být spokojen, jeho Erik odvedl výborný výkon a oba zasypané rychle našel. Dařilo se i ostatním.

Vydrží málokdo

Odpoledne bylo náročné, ale to nejhorší účastníky doškolení teprve čeká. Na neděli je totiž naplánována velmi náročná fyzická prověrka a také nácvik svozu zraněného.

Ještě než se rozloučím, se ptám Michala Janďury, co musí udělat člověk, který by chtěl také pomáhat Horské službě. „Musí mít na sezonu splněnu zdravotní prohlídku, musí mít splněny fyzické testy a musí mít splněné letní i zimní doškolení, aby mohl být stavěný do služeb. Zájemců je celá řada, ale většina nevydrží. Fyzické testy nezvládne zhruba osmdesát procent zájemců,“ uzavírá náčelník Horské služby Šumava.