Na oslavách se nejen slavilo, ale i vzpomínalo a také děkovalo těm, kteří se o rozkvět horažďovického sboru zasloužili. Jedním z oceněných byl Ladislav Chaluš, který se členem Floriánova cechu stal už před půl stoletím. „Nejhorší bylo, když člověk přijel k požáru a musely se třeba zachraňovat děti, krásné naopak byly společné oslavy,“ řekl se slzami v očích dojatý dobrovolný hasič. Dojetí se neubránil ani Jaroslav Jirků, který dostal řád svatého Floriána. „Jako hasič jsem začínal už ve školním věku v roce 1954 za dozoru starších hasičů, jako byli pánové Korda, Cihlář a další. Po odchodu do učiliště jsem činnost na chvíli přerušil, ale v roce 1968 jsem se vrátil a jako hasič i zemřu,“ řekl Deníku Jirků a dodal: „Nejhezčí mezi hasiči je ta skvělá parta.“

Na oslavách se ale děkovalo nejen zasloužilým členům, ala vůbec všem hasičům, kteří ochotně pomáhají druhým. „Město si velice váží toho, že tu má takový sbor a že je spolupráce tak dobrá,“ uvedla starostka Jindřiška Jůdová.

Součástí oslav bylo i odhalení pamětní desky bratrům Mayerovým, kteří byli zakladateli hasičských sborů v Čechách a v Horažďovicích. „O desku jsme usilovali deset let. Je zároveň i poděkováním hasičům, kteří položili život za druhé světové války,“ řekl místostarosta horažďovického SDH Karel Halml.

Součástí oslav byla i výstava historické a soudobé hasičské techniky, netradiční hasičská soutěž, ukázky práce malých hasičů a další zajímavosti.

Snímky z oslav najdete v pondělním Klatovském deníku.