Pouze archeologové v současné době pracují na horažďovickém Mírovém náměstí, jehož řadu let připravovaná kompletní rekonstrukce začala loni v říjnu. Práce by měly podle plánu trvat zhruba jeden rok. Akci za cca 37 milionů korun hradí město z rozpočtu.

Současná zimní odstávka by dokončení neměla zpozdit. „Plánu to odpovídá, technologická odstávka byla plánována na tři měsíce, ještě do konce února. Počasí nyní stavební práce neumožňuje, pouze v zadní části náměstí jsou archeologové. Ti ovšem pracují pod stany, ve kterých si musejí přitápět," popsal současný stav starosta Horažďovic Michael Forman s tím, že hotová je zatím Hradební ulice a zhruba pětina páteřního rozvodu kanalizace a vody.

Pro běžný provoz je nyní náměstí otevřeno. „Uzavřený je pouze střed náměstí pro pěší, jinak lze náměstí normálně projet i tam parkovat. Chtěli jsme, aby při technologické odstávce bylo náměstí plně průjezdné a funkční," vysvětlil Forman.

Náměstí se nezmění

Opravu náměstí připravovala řadu let už předchozí vedení města, projekt se několikrát měnil. Po průzkumech veřejného mínění a řadě diskuzí zůstane po rekonstrukci horažďovické náměstí, které je součástí městské památkové zóny, téměř stejné.

„Změní se některé detaily, například parkovací místa. Ale v zásadě si náměstí zachová podobu, kterou má od roku 1942. Takový byl i názor Národního památkového ústavu v Plzni, který dost striktně trval na zachování mnoha detailů, a to i z doby mnohem pozdější, než je rok vzniku současné podoby," vysvětlil před započetím prací tehdejší horažďovický starosta Karel Zrůbek, za jehož funkčního období byla současná rekonstrukce připravena.

Veřejností bylo probíráno zejména zachování zeleně. „Rekonstrukce je samozřejmě potřeba, ale chtěli jsme, aby zeleň zůstala," řekl Deníku Petr Uhlíř z Horažďovic. Z náměstí sice už zmizely původní téměř sedmdesát let staré hlohy, které byly na hranici životnosti, stromy se na náměstí ovšem vrátí. „Náhradní zeleň bude rozmístěná podobně, takže až opět vyroste, bude náměstí velmi podobné," doplnil Zrůbek.

David Kojan