Zpět na začátek se vrací problém rekonstrukce horažďovického Mírového náměstí, který se „táhne" už třetí volební období. Jak v diskuzi na středečním zasedání zastupitelstva připustil starosta Michael Forman (Volba 2010), současné vedení města zvažuje pozastavení prací a změnu projektu i budoucí podoby náměstí.

Rekonstrukce po letech diskuzí, petic a průzkumů začala loni v říjnu těsně před komunálními volbami ještě za „vlády" ČSSD. Projekt víceméně zachovává současnou podobu náměstí včetně parku.

Diskuzi odstartoval ve středu dotaz občanky, která má na náměstí obchod. „Co je pravdy na tom, že je stavba zastavena, a na tom, že nové vedení města chce prosadit vydlážděnou verzi bez parku?" zeptala se. Současné přerušení prací vysvětlil starosta jako plánovanou technologickou odstávku, plány na změnu projektu pak připustil. „Ano, vedení města uvažuje o změně vzhledu náměstí s tím, že chce pracovat na tom, aby zadní část byla klidovou zónou," řekl Forman. Klidová zóna by měla být v okolí kostela, odkud by zmizela současná ulice, po které lze celé náměstí objet. „Určitě nepracujeme s hypotézou, že náměstí bude celé dlážděné," dodal Forman ohledně parku.
Změna je podle něj zatím ve stadiu příprav. „Pokud vyhodnotíme všechny podklady a řekneme, že je vše v pořádku, bude pokračovat rekonstrukce náměstí tak, jak je naplánována. Do konce března budeme mít všechny podklady, předpokládanou cenu, termín dokončení i předpokládaný vzhled. S tím pak budeme pracovat a předložíme to zastupitelům," upřesnil Forman s tím, že se nehodlá vyhýbat jednání s veřejností. „Pokud by se to uskutečnilo, s paní místostarostkou budeme první, kteří obejdeme dotčené subjekty a s každým budeme osobně jednat," slíbil.

Důsledkem by bylo zpoždění stavby. „Jedinou možností je ukončení smlouvy se současným zhotovitelem a vyhlášení nového výběrového řízení. Což s sebou samozřejmě přinese časový skluz," připustil Forman.

Proti plánům na změnu projektu se ohradili někteří opoziční i koaliční zastupitelé. „Jsem zděšená a nerozumím tomu. Už třetí volební období řeším náměstí. Z několika jednání s občany jednoznačně vyšel požadavek, aby náměstí zůstalo zachováno v podobě s tím naším parčíkem. Vyšli jsme tedy z požadavků občanů. Takže tomu skutečně nerozumím a nechápu to," konstatovala v diskuzi Naděžda Chládková z nyní opoziční ČSSD.

Proti změně projektu je ale i současný člen rady města Jan Buriánek (ODS), který byl coby místostarosta členem vedení města i v minulém volebním období. „Nedovedu si představit, když jsme v minulém volebním období hájili variantu současné architektonické podoby, i jsme pro to hlasovali, že bych měnil názor. S jinou variantou nesouhlasím," konstatoval.

Bývalé vedení města při přípravě projektu vycházelo také z oficiálního průzkumu mezi obyvateli. „Když osmdesát procent občanů bylo pro park, tak vy jste tedy proti vůli občanů?" zajímalo v diskuzi podnikatelku z horažďovického náměstí. Forman ovšem průzkum zpochybnil. „Ohledně těch osmdesáti procent mohu oponovat. Když si teď nechám udělat výzkum, který budu prezentovat tak, jak potřebuji, aby byly výstupy, garantuji, že většina lidí bude pro, aby náměstí vypadalo jinak. Každý, kdo se tím zabývá, dokáže průzkum připravit tak, aby to bylo v jeho prospěch," odmítl výsledky, na základě nichž minulé vedení města nechalo zpracovat současný projekt.
Proti tomu se ovšem ohradil bývalý zastupitel za ODS Tomáš Pollak. „Považuji za nekorektní na jedné straně si průzkum přát, a pak když se udělá a nedopadne to podle mých představ, tak ho zpochybňovat. Neřekl bych ani slovo, kdyby jej prováděli nějací brigádníci, nebo někdo z městského úřadu. Ale když město oficiálně najalo nezávislou firmu, která má reference, která se tím zabývá, pak není na místě, aby někdo dva roky poté účelově naznačoval, že průzkum byl zmanipulovaný. To je, jako byste řekl, že jsme lháři a podvodníci. To mi skutečně vadí," reagoval mimo jiné Pollak.

David Kojan