Jasno o novém vedení města mají už i v Horažďovicích. Na spolupráci se domluvila vítězná Volba 2010 s ODS, Nezávislými pro Horažďovice a koalicí TOP 09 a KDU-ČSL. Deníku to potvrdil lídr Volby 2010 a budoucí starosta Michael Forman.

Volba 2010, která získala sedm mandátů ze sedmnácti možných, obsadí i post místostarosty. „Místostarostkou bude Hana Kalná," informoval Forman.

Dosavadní místostarosta Jan Buriánek, jehož ODS oproti minulým volbám ztratila tři mandáty a má nově pouze dva, bude působit v radě města. „Tak se jednání vyvinula. Podepsali jsme prohlášení o spolupráci, já budu působit jako radní," potvrdil Buriánek.

Volba 2010 bude mít s koaličními partnery v zastupitelstvu výraznou většinu dvanácti hlasů. V opozici bude s jedním hlasem KSČM a se čtyřmi zastupiteli dosud vládnoucí ČSSD, se kterou vítězové voleb vůbec nejednali. „Neoslovili nás. Tak to měli pojaté od začátku, že s námi nechtějí spolupracovat. Budeme plnit roli konstruktivní opozice," řekl Deníku dosavadní starosta Horažďovic Karel Zrůbek.

Před novým vedením stojí dokončení akcí „rozjetých" dosavadním zastupitelstvem, dokončení rekonstrukce náměstí a stavba domu pro seniory. Podle Formana se nové vedení zaměří i na zvýšení zaměstnanosti.

„Musíme vyhledávat firmy, které by k nám chtěly jít, a více komunikovat i s místními podnikateli. Nestačí přivést další firmy, je nutné také udržet současné, aby z města neodcházely," předeslal Forman.

David Kojan