Jedním z míst, která určitě stojí za návštěvu, jsou Horažďovice. Deník se proto zeptal Jitky Chalupné z odboru památkové péče, školství a kultury Městského úřadu v Horažďovicích, co turistům toto městečko může nabídnout

Na co byjste přilákala do Horažďovic letos turisty i vodáky?

Horažďovice jsou velice malebným městem na břehu řeky Otavy. Ve městě máme zámek s přilehlými parky a dobře zachovalé středověké jádro s množstvím památek. Právě zámecký areál je jedním z oblíbených turistických zastávek. Oblíbeným cílem návštěvníků města je i děkanský kostel a zřícenina hradu Prácheň. Uvidíte u nás i Červenou bránu, která je jednou z nejstarších dochovaných bran v Čechách, masné krámy a další památky.

Pokud se budeme chtít dozvědět něco o historii města a Prácheňska, kam byste nás pozvala?

Určitě do zámku, kde sídlí naše městské muzeum s expozicemi národopisu. Městské muzeum zve samozřejmě i na další expozice a výstavy, které opravdu stojí za zhlédnutí. Muzeum láká i na interaktivní dílnu s názvem „Návrat k tradicím,“ kde si každý může vyzkoušet tkaní, předení, paličkování a zpracování dřeva.

Kde je možné se u vás v horkých dnech zchladit, kde zasportovat?

Dominantou v oblasti rekreace je komplex krytého aquaparku , dále skatepark, tenisové kurty, fotbalové a víceúčelové hřiště. Každý si u nás přijde na své.

V letních měsících pořádáte i zajímavé kulturní a společenské akce…

Ano, i ty lákají v posledních letech do našeho města turisty i vodáky. Z těch nejbližších bych ráda připomněla Slavnosti kaše. Ty se letos uskuteční 25. – 27. června.

Proč právě Slavnosti kaše?

Slavnosti se konají jako vzpomínka na obléhání města, při kterém zde v roce 1307 zemřel český král Rudolf Habsburský, přezdívaný Král kaše. Proto Slavnosti kaše.

Připomenete alespoň něco málo z programu těchto slavností?

V pátek 25. 6. začínáme večerním komediálním divadelním představením Doba kamenná. V sobotu 26. 6. se o dobovou autentičnost postarají skupiny historického šermu, středověké hudby, tance a různá představení. Bude zde i mistr kat, který předvede své umění, dále střelba z luku, kuše, běh v drátěné košili, zvědaví pštrosi a podobně. Horažďovické náměstí se během slavností proměňuje v dobový řemeslný trh, kde si můžete vyzkoušet různá řemesla. Dále zde proběhne soutěž o nejlepší uvařenou kaši na rynku, kdy se zde kaše vaří a návštěvníci ochutnávají a bodují jednotlivá soutěžní družstva. Dále se na náměstí odehraje kašová bitva. Pro bitvu je připravena velká káď kaše. Také si můžete vyzkoušet další soutěž – a to je o největšího jedlíka kaše.V průběhu dne se hrají divadelní a loutková představení pro děti, odpoledne divadelní kabaret – babypunk, pro věkovou kategorii 0–80 let Kašpárek v rohlíku I a večer jeho pokračování Kašpárek v rohlíku II, dále koncert skupiny Hromosvod a velká ohňová show. Slavnosti budou pokračovat i v neděli 27. 6. komorním koncertem pěveckého spolku Prácheň.