Vandalismus, narkomani, drobné i větší přestupky motoristů nebo trestná činnost mladistvých trápí jíž řadu let například  Horažďovice a Nýrsko. Uvedená města zapojená do projektu Plzeňský kraj-bezpečný kraj získají v letošním roce  od Plzeňského kraje dohromady  téměř dvoumilionovou dotaci. Na rozšíření a modernizaci městského kamerového dohledového systému získají Horažďovice 1,5 milionu korun, Nýrsko dostane  na nový kamerový systém 300 tisíc korun.

„U nás v Horažďovicích máme aktuálně tři kamery, které jsou napojeny na pult městské policie. Jsou zaměřeny na místa, která považujeme za důležitá v centru. Bohužel tyto kamery jsou nekvalitní se špatnou rozlišovací schopností. Chceme ale  pořídit takové kamery, které by dokázaly na jakoukoliv  vzdálenost rozpoznat obličej nebo značku vozidla. Za částku 1,5 milionu korun, kterou nyní získáme, rozšíříme moderní  kamerový systém do větší části problémových míst města, kde máme pravidelně problémy s narkomany, vandaly i mládeží popíjející alkohol. O tom, kde přesně kamery budou, rozhodneme po poradě s bezpečnostní komisí města, která zároveň připraví potřebné podklady pro zadání projektové dokumentace,“ řekl Deníku místostarosta Horažďovic Jan Buriánek.

Městská policie v Horažďovicích, stejně jako mnozí tamní občané,  rozšíření kamerového systému vítá. Místa, která jsou pod kontrolou kamer, jsou prý  klidnější. Podařilo se dokonce objasnit i několik trestných činů a přestupků právě díky kamerovému systému.

„Doufám, že nový kamerový systém pomůže zabránit nešvarům, které se tu často objevují. Bydlím na předměstí, kde se poměrně často objevují poničené ploty, odpadkové koše, jsou tam pomalované zdi. Snad kamerový systém pomůže i v okrajových částech města,“ myslí si obyvatel Horažďovic František Pojer.

Horažďovičtí by  na to, aby pod kamerami měli celé město, potřebovali zhruba 3,5 milionu korun.

Kamerový systém s pultem, který bude pod dohledem 24 hodin denně, budou mít nově i v Nýrsku. „Také u nás budou kamery instalovány na místech, kde bývají největší problémy. Kamerový systém bude v našem městě instalován ve dvou etapách. Celkem Nýrsko postupně dostane 12 kamer,“ potvrdil starosta města Miloslav Rubáš.

Kamerové systémy budou dohlížet na veřejný pořádek. „Přispějí k bezpečnostní situaci v těchto místech a k prohloubení pocitu bezpečí jejich obyvatel i návštěvníků,“ uvedla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.