Hodiny na klatovské Černé věži, jednom z lákadel města, se zastavily. Městské kulturní středisko (MKS) Klatovy teď intenzivně pracuje na jejich znovuzprovoznění.

Hodinami byla Černá věž osazena v roce 1855, zhotovil je tehdy klatovský mechanik Jan Bošek. Jejich velká ručička měří dva metry, ručičky a číslice jsou pozlaceny. Teď ale nejdou. „Zjistil jsem to ve středu dopoledne. Zastavily se dva ze čtyř motorů, které pohání jak čtyři ciferníky nahoře, tak ciferník dole nad podchodem. Nyní tedy nejdou žádné hodiny na věži,“ řekl Deníku Jiří Koloros z MKS, který se o klatovské věžní hodiny stará už 15 let.

Problém je v tom, že motory, které odešly, se už nevyrábějí a že z rozvaděče na věži jde do motorů napětí 48 voltů, zatímco nové motory už jsou napájeny 220 volty. „Zvažovali jsme i možnost převinutí motoru, ale odborník nám to nedoporučil. Musíme tedy zvolit novou technologii. Pořídíme nový motor spolu s potřebnou redukcí. Již jsme se obrátili na dodavatele. Cenu i termín, kdy je obdržíme, budeme znát nejpozději v pátek. Hned, jak budeme mít motor k dispozici, proběhne oprava,“ doplnila ředitelka MKS Klatovy Věra Schmidová.