Výzkumy ukazují, že na Šumavě a v Pošumaví nyní žije 65 dospělých rysů. To je podle Hnutí Duha o několik desítek méně než zhruba před patnácti lety, kdy jich v jihozápadních Čechách mohlo žít kolem stovky. „Hlavně vinou pytláctví se šumavská populace rysů zmenšila až o třetinu a trpí tím, že není propojená s dalšími oblastmi v Evropě obývanými rysem. To má negativní genetické následky," uvedla koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě Josefa Volfová.

V šumavských Prášilech na Klatovsku se také tento víkend sešly čtyři desítky českých a bavorských ochranářů, kteří se buď profesionálně nebo dobrovolnicky ochranou rysa zabývají. Snaží se přitom hledat způsoby, jak současný nepříznivý stav zvrátit.

Mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák řekl, že populace dlouhodobě stagnuje, což je špatné. „Jak je populace stagnující, dochází k problémům. Rys je teritoriální zvíře a potřebuje se dál rozšiřovat. Je ale otázka, jak mu to my lidé dovolíme," konstatoval Dvořák.

Rysi se nezřídka stanou terčem pytláků, podobné případy se v Čechách i v Bavorsku vyskytly v minulosti několikrát. Naposledy letos někdo upytlačil rysa v jižní části CHKO Šumava, případ ještě vyšetřuje policie. Před několika lety někdo záměrně otrávil rysa v Bavorsku. Střet s automobily zaplatili jen loni na Šumavě životem čtyři rysi. Dvě mláďata srazila auta na Železnorudsku v okolí Javorné a Hartmanic. Dva rysi, jedno odrostlejší mládě a jeden dospělý rys sledovaný obojkem, byli sraženi v Bavorském lese.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/osud-rysa-na-sumave-je-nahnuty-20160723.html