Křik a urážky zněly v pondělí večer zasedací místností hnačovského obecního úřadu, kde se konalo po opakovaných komunálních volbách ustavující zasedání tamního zastupitelstva. Ani napodruhé se zvolení zastupitelé nedohodli, a tak Hnačovští stále nemají nové vedení obce. Slib odmítli složit tři ze sedmi zastupitelů – Jiří Šebesta a Jana Maxová za SNK za lepší Hnačov a Václav Trnka za Sdružení nezávislých kandidátů Hnačova – a pokud rezignují i jejich náhradníci, půjdou Hnačovští ke komunálním volbám potřetí od loňského října. Podle zákona musí mít zastupitelstvo totiž minimálně pět členů.

Že ani tentokrát nové vedení obce nebude, bylo zhruba třiceti přítomným hnačovským obyvatelům jasné hned po zahájení jednání, kdy tři opoziční zastupitelé podmínili složení slibu odstoupením dosavadního starosty Karla Tomana (vítězné Sdružení nezávislých kandidátů „HNAČOV“), který je jako poslední řádně zvolený starosta pověřen řízením obce do volby nového starosty. „Slib teď skládat nebudu, napřed chci diskuzi,“ řekl hned na úvod Trnka. „Dokud ty se nevzdáš mandátu, já slib složit nemůžu. Slib složíme a bavit se budeme bez tebe a bez Majera (lídr opozičního SNK za lepší Hnačov, podle výsledků voleb skončil jako první náhradník, pozn. aut.), protože to je vaše válka a když vy tady nebudete, tak se dohodneme my, místní lidé, a vás nepotřebujeme,“ vyjádřil se ke starostovi Šebesta. „Nám jde o obec, nám nejde o koryta,“ podpořila ho Maxová, přičemž ona ani Šebesta nešetřili hlasivky.

Slib nesložili

V podobném duchu se neslo celé zasedání, které starosta Toman ukončil po zhruba patnácti minutách, když Trnka, Šebesta i Maxová opakovaně odmítli složení slibu, čímž jim zanikl mandát zastupitele. Na jejich místo tak nastupují náhradníci z příslušného volebního uskupení. Pokud na mandát, případně na postavení náhradníka, rezignují i oni, musí poslat starosta ministerstvu vnitra návrh na vyhlášení nových voleb.

Bez zastupitelstva je fungování obce značně omezené, nelze například žádat dotace. „Měli jsme možnost žádat o dotaci na dětské hřiště, kde spoluúčast obce by činila deset procent. Potřebujeme nové hřiště do kempu, kde jsou jen staré houpačky, a pokud by přišlo celé na, dejme tomu, půl milionu nebo milion korun, doplácela by obec jen padesát nebo sto tisíc. Pokud by obec fungovala normálně, mohlo hřiště už letos na jaře stát,“ posteskl si Toman. Bez schválení zastupitelstvem nemůže obec ani prodávat pozemky. „Štosují se mi tu žádosti o prodej obecních pozemků, hlavně od chatařů, takže tento týden budou opět všichni volat, jak to dopadlo,“ dodal starosta.

Zklamáním se netajil ani hnačovský občan Tomáš Švec. „Je třeba se nějak domluvit, obec doplácí na to, že nemá vedení. Podle mě je tady spousta mladých kluků, kteří by byli schopni a ochotni tu obec, třeba i za podpory těch starších, „koženějších“ vést. Stejně to jednou budou muset dělat. Jde jen o to, která strana se chce domluvit a která se domluvit nechce, to už si ale musí každý přebrat sám,“ řekl Deníku po zastupitelstvu.