„Autokemp se snažíme upravovat, aby to odpovídalo současným potřebám. V podstatě se dá říct, že co kemp vydělá, to se do něj dá. Nyní jezdilo i více lidí kvůli pandemii, protože nejezdili do zahraničí. A druhým aspektem bylo i to, že se zlepšila kvalita vody, protože dříve hodně lidí odrazovalo, když v něm byly sinice. Plusem je také požární nádrž v kempu, která se využívá jako bazén. Plusem je také nový wakepark, kam jezdí hodně lidí. Potýkáme se občas s personálními problémy, protože jde o sezonní práci, ale vždy to nějak dáme dohromady,“ řekl místostarosta Jiří Šebesta.

Turistická trasa

Nejen návštěvníci kempu se také mohou vydat na stezku okolo rybníka přes Skránčice. Jde o šestikilometrovou turistickou trasu, která je využívaná některými lidmi i v zimě. „Na trase má velký podíl Jaroslav Kroupa starší. Kdysi jsme na protější břeh s chatami na zavlekovské straně jen koukali, oni k nám v podstatě nemohli, protože tam byla mokřina, ale teď je tam lávka, stezku jsme zpevnili a pan Kroupa to dotáhl do formy okruhu, což byla dobrá věc. Když máme autokemp, tak potřebujeme i turistické vyžití pro lidi,“ uvedl Šebesta.

Nemocnice v Sušici.
Změny na kraji budou mít vliv i na osud sušické nemocnice a její převod

Opravy komunikací

Kromě prací v autokempu v obci žádné větší investice neplánují. Počítají v dalších letech s obnovou veřejného osvětlení a především s opravou komunikací do chatové oblasti a k domovu pro seniory. „Zde ale musíme udělat nejprve majetkové vypořádání ohledně pozemků. Chceme zkusit žádat i o dotaci, tak uvidíme, jak budeme úspěšní,“ poznamenal Šebesta.

Ve velmi špatné stavu je i příjezdová silnice do Hnačova a na opravu se stále nedostává, a to i přesto, že je hojně využívaná nejen obyvateli, ale i návštěvníky kempu. „Bohužel je nám vždy řečeno, že se čeká, zda zbudou nějaké peníze. Tak uvidíme, ale oprava je potřeba, urgovali jsme to několikrát, ale bohužel jde o vedlejší silnici,“ reagoval místostarosta, který má obavy ještě z jedné věci, a to, že se jim nepodaří výhledově udržet obecní úřad, s ohledem na to, jak malá obec jsou. „Je nás tady málo. Bohužel se zde nedá ani stavět, abychom se mohli rozrůst o obyvatele. I když máme hodně chatařů, někteří jsou zde i natrvalo. Zapojují se do chodu obce, pomáhali i se sekáním rybníka, za což jim děkuji, i lidem z okolních vesnic. Ale bohužel stavební parcely zde žádné nemáme,“ řekl na závěr Šebesta.

Stejně jako na mnoha místech, tak i Hnačov postihl kůrovec, obec přišla o zhruba polovinu lesů a mnoho stromů padlo i v soukromých lesích.