Hnačovský podnikatel Majer přitom poukazuje na přírůstek obyvatel před volbami, díky kterému prý současné vedení získalo většinu.

„Při jarních volbách do parlamentu bylo v Hnačově osmdesát osm voličů, při komunálních volbách už to bylo sto dva. Myslím, že na Hnačov je takový příbytek obyvatel za půl roku nesmyslný. Tímto způsobem, i když to dnes není protizákonné, starosta získal čtyři mandáty, zatímco nám zůstaly tři. Teď zvažujeme, co budeme dělat dále, je i možné, že se volby stanou neplatnými, neboť odstoupíme všichni tři,“ řekl Deníku Majer, který je podle výsledků voleb prvním náhradníkem.

Starosta Toman ovšem jakékoli „lanaření“ obyvatel odmítá. „Nemůžu nikomu bránit ve volném pohybu a ve změně trvalého bydliště, pokud dotyčný splní zákonné podmínky. Nikoho jsem nelanařil, k trvalému pobytu se přihlásilo dost chatařů nejen před volbami, ale už i během roku, řada chatařů má u nás trvalé bydliště i několik let. Když má člověk někde chalupu a žije tam, někdy i trvale třeba na důchodu, tak mu samozřejmě na životě vesnice záleží a vývoj obce, kde má nemovitost, chce ovlivnit,“ uvedl Toman.

Podobná situace nastala i v Horské Kvildě, kde se přihlásilo k trvalému pobytu několik lidí pouhé tři dny před volbami. „V úterý před volbami přibylo čtrnáct obyvatel. Myslím, že takové praktiky jsou proti pravidlům slušného chování, hlavně pokud jde o lidi, kteří v dané obci skutečně nežijí. Nejsme jediným případem v republice a stávalo se to, i když ne u nás, i v předchozích komunálních volbách. Je chybou našich zákonodárců, že to dodnes nebyli schopni vyřešit,“ myslí si místostarostka Simona Hnátková, která jako lídr jednoho z opozičních sdružení usedne i v novém zastupitelstvu.