Její územní platnost omezili meteorologové na většinu Plzeňského kraje a západ Jihočeského kraje. Odvolali extrémní stupeň nebezpečí. V platnosti zůstává varování před vydatným deštěm pro západ a jihozápad Čech a to až do půlnoci na neděli.

Řeky na Klatovsku již v sobotu ráno dosahovaly druhého povodňového stupně. Křemelná na Šumavě po dvanácté hodině dosahovala 147 cm, Ostružná v Kolinci 87 cm. Druhého povodňového stupně dosáhla v 11 hodin Otava v Sušici a v Rejštejně a po 17. hodině Úhlava v Tajanově u Klatov. Mimo Klatovsko dosáhla druhého povodňového stupně také Radbuza ve Staňkově na Domažlicku.

Zatím nejhorší předpověď se týká Úhlavy, která by dle předpokladů měla dosáhnout až třetího povodňového stupně. Stejně tak obyvatele v Klatovech a okolí děsí stav hladiny Drnového potoka. Lidé se obávají nejhoršího, jelikož v Lubech už ráno chybělo jen pár desítek centimetrů, aby se vylil. „Sledujeme všechny možné radary a bojíme se, že nás voda vytopí. Nejvíce nás ale štve, že se tady nic nedělá s tím mostem. Upozorňujeme na to opakovaně. Jsou tady staré tzv. Beneše, což jsou betonové díly, které jsou spojené a uprostřed je přepážka, kde když se zasekne klacek, tak se to ucpe a všechna voda začne téct kolem a to je konečná pro nás. Jde voda do obytné části Lub. S tímhle by se mělo něco dělat a ne stavět jiná opatření za miliony, tohle předělat by nám pomohlo nejvíce,“ řekla obyvatelka Lub, která se byla v sobotu ráno podívat na stav vody u cyklostezky v Lubech.

„Most na cyklostezce v Lubech je opět uzavřen z důvodu velké vody. Respektujte prosím uzávěru, neriskujte svou bezpečnost, můstek není bezpečný,“ informuje Městská policie Klatovy.

Déšť zvedá hladiny toků v Klatovech, sobota ráno. | Video: Deník/Daniela Loudová

Voda výrazně stoupala i v Mercandinových sadech a dalších místech. Mnohde působí problémy i voda stékající z polí, například cyklostezka na obchvatu ve směru na Domažlice se proměnila rovněž v potok. Zaplavila ji voda i bahno z pole, laguna se následně tvořila i u kruhového objezdu.

Hasiči zatím především na Klatovsku vyjížděli k několika případům čerpání vody a odstraňování stromů. Výstrahy meteorologů stále platí, a to až do nedělní půlnoci.