„Po několika desetiletích staré expozice muzeum připravovalo několik let expozici novou, která zachycuje historický vývoj regionu od nejstarších důkazů osídlení v pravěku až po téměř konec 20. století. Lidé uvidí spousty vystavených předmětů. Z každého dějinného období jsme vybírali co nejzajímavější předměty, důraz je kladen na jejich vztah k regionu a jejich unikátnost,“ uvedl historik muzea Jan Jirák.

Horažďovická nemocnice pořídila do kuchyně nový konvektomat.
V Horažďovické nemocnici mají nový přístroj, vypomáhá v kuchyni

Například v části, která se věnuje části 20. století, je důraz kladen na obě světové války. Unikátnost Klatov v tomto období je zdůrazněna popravami v období Heydrichiády ve Spáleném lese, kdy v Klatovech jako na jediném místě v celém protektorátu, byla pořízena celá kolekce fotografií téměř instruktážních k tomu, jak provádět exekuce popravou salvou z pušek. „V každé části expozice je nějaký unikát. Vše, co je na výstavě, je z 95% originál,“ poznamenal Jirák.

Rekonstrukce průtahu Železnou Rudou.
Centrum Železné Rudy je zcela rozkopané, začaly práce i na poslední části

To je však už téměř závěr expozice. Během procházení celé části ale lidi upoutá precizně ztvárněna historie s dechberoucími exponáty, které jen tak nikde nevidí. Nechybí část věnovaná Panně Marii Klatovské, kostelům, továrnám, dragounům, hasičům, Sokolům, Židům, řemeslům, ale i stavbám ve městě a mnohému dalšímu.

Expozice je nyní ve zkušebním provozu, aby mohly být doladěny veškeré detaily, jelikož jde o velmi rozsáhlé dílo. Poté bude slavnostně otevřena. „Myslím, že zde bude k vidění minimálně dvacet let. Výhodou řešení výstavy je prostor připomínající badatelnu, kde je možné dělat přednášky pro zájmové skupiny či školy přímo uprostřed expozice,“ dodal historik.