Proti hazardu se po Klatovech a Sušici rozhodly bojovat i Janovice nad Úhlavou. I tam schválili zastupitelé vyhlášku zakazující provozování výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů na celém území města včetně všech okolních obcí. Jedním z důvodů byly také obavy, že se provozovatelé heren z Klatov přesunou právě do Janovic.

S automaty pryč

„Důvodem byl všeobecný boj proti hazardu, protože v Janovicích je kvůli sociálním ubytovnám vysoká koncentrace lidí, kteří jsou potencionálně náchylní k tomu, aby herny využívali. Máme obavy i z toho, že když vyhlášku schválili v Klatovech a my jsme blízko u okresního města, tak bychom se mohli stát místem, kam by se provozovatelé heren mohli přesunout," řekl Deníku starosta Janovic nad Úhlavou Michal Linhart.

Dalším důvodem bylo to, že u videoloterijních terminálů, které povoluje ministerstvo financí, nemá město moc šancí je regulovat. „Při schvalování licencí na terminály, které povoluje ministerstvo financí, je obec účastníkem pouze tzv. prvního řízení. To znamená, že se můžeme maximálně vyjádřit k tomu, jestli někde vznikne provozovna nebo ne. Dalších řízení už se neúčastníme, takže pokud zažádá provozovatel o další povolení ministerstvo financí, tak už se nás nikdo na nic neptá. Takže už pak nemáme moc šancí se k něčemu vyjadřovat," vysvětlil Linhart.

Povolené výherní hrací automaty budou provozovány do doby vypršení povolení od městského úřadu, tedy do 31. 12. 2012. Povolené videoloterijní terminály budou provozovány v souladu se zákonem nejpozději do 31. 12. 2014, pokud ministerstvo financí nepřezkoumá povolení a nerozhodne jinak. Nová povolení již městský úřad ani ministerstvo financí vydávat nebudou.

Janovičtí tuto vyhlášku vítají. „Je dobře, že tohle starosta zatrhl. Stačí, že tady máme plnou ubytovnu vyvrhelů, ještě aby se tady rozjely herny. To bychom se za chvíli báli vycházet ven. Každý takový krok jedině vítáme a stojíme za starostou," řekla Deníku Jana Korbelová z Janovic nad Úhlavou.

Provozovatelé nesouhlasí

Jinak se na tuto situaci dívají majitelé restaurací. „V první řadě je podstatné říci, že mně tahle vyhláška v zásadě nevadí. My jsme měli léta dva automaty a veškeré peníze, které vydělaly, jsem věnoval jako sponzorské dary janovickým organizacím, například fotbalistům, mateřské škole a podobně. Teď  žádné nemáme, ale uzavřeli jsme smlouvu se společností Tipsport, která má pod sebou  firmu Tipsgame, takže jsme se dohodli, že si k Tipsportu postavíme ještě dva automaty. To už nám však ministerstvo financí nepovolilo, protože už mezitím byla vydána vyhláška," uvedl provozovatel restaurace Jelenka v Janovicích nad Úhlavou Tomáš Volhejn.

Podle něj nejde o blaho obyvatel, ale o to, aby starostovi neklesaly preference. „Pan starosta má totiž obavy, že lidé z ubytoven by chodili do hospod, dělali nepořádek a podobně. On by nejraději zakázal i hospody. Ale nikdy v restauracích, kde jsou automaty, v souvislosti s jejich provozem žádný nepořádek nebyl. Dalším důvodem je také to, že dříve, když byly výherní hrací automaty, tak do obecní kasy plynuly z jednoho přístroje velké peníze, ale dnes jsou videoloterijní terminály. Z jejichž provozu má obec  jen pár stovek a to je také štve," sdělil Volhejn.

Regulují i jinde

S hazardem už před léty začali bojovat také v Nýrsku. Tam je nezrušili celoplošně, ale vymezili místa, kde mohou být herny provozovány. „U nás máme asi čtyři roky vyhlášku týkající se výherních hracích automatů. Zatím si myslíme, že naše vyhláška je dostatečná. Zde byl hlavně tlak na to, aby když chodí děti ze školy a do školy kolem heren, aby se tam nepotáceli opilí lidé, aby na ně děti nekoukaly. Vyhláška zatím funguje a nyní ještě řešíme s ministerstvem financí, aby prošetřilo povolení, která vydalo v rozporu s legislativou na výherní hrací terminály," sdělil starosta Nýrska Miloslav Rubáš.
Omezující vyhláška platí i v Železné Rudě. Tam se herny  zatím neruší ani nepřesouvají, ale nemohou se zakládat nové.