Přes celou Plzeň bude muset jezdit lékař za pacientem nebo pacient za lékařem i v dalších deseti letech. Ačkoliv to zdržuje léčbu, zatěžuje lékaře a není ekonomicky výhodné. Výstavba chirurgického pavilonu ve Fakultní nemocnici v Plzni, který by sjednotil chirurgická pracoviště na Lochotíně a Borech a problémy odboural, nemá totiž kvůli vládním škrtům v nejbližších deseti letech naději. Při návštěvě Klatov a Plzně to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

O výstavbě kruhového objezdu u budovaného monobloku Klatovské nemocnice, která bez něj nemůže zahájit provoz, se ještě bude jednat.

„Pacienta v těžkém traumatu po úrazu musíme nyní převážet kvůli vyšetření na Bory a pak zase zpět na Lochotín. Novým pavilonem, kde by byly všechny související obory u sebe, by se problém vyřešil,“ vysvětloval před časem Deníku důvody, proč FN o pavilon tolik usiluje, přednosta chirurgické kliniky Vladislav Třeška. Často jezdí i naopak lékaři z Bor za pacienty na Lochotín, což zdržuje léčbu a tím i snižuje šanci na rychlejší uzdravení. Bývalou vládou byly peníze na stavbu pavilonu zhruba za miliardu korun přislíbeny, pak ale kvůli ekonomické krizi zastaveny a šanci jim nedal Heger ani nyní. „Vybudování pavilonu není reálné, příští rozpočty jsou seškrtané. V nejbližších deseti letech se v tak velkém objemu stavět nebude,“ prohlásil Heger.

Ředitelka fakultní nemocnice Jaroslava Kunová finanční situaci státu chápe. Zároveň však připomíná smůlu plzeňské nemocnice, která již jednou na takzvané ´úsporné balíčky´ doplatila. „Celý lochotínský areál se nevyvíjel podle nějaké logické koncepce, ale právě kvůli ekonomickým opatřením se dolepoval jak a kde se dalo. Chirurgické obory zde proto nejsou propojeny. Vím, že ministr zdravotnictví chce peníze nemocnicím přerozdělovat spravedlivě a přihlédl k tomu, že FN Plzeň vystavěla v poslední době Gynekologicko-porodnickou kliniku a nyní dokončujeme onkologický pavilon. V republice jsou ale nemocnice, které jsou nové celé,“ říká Kunová.

Zdůrazňuje, že finance na stavby zdravotnických zařízení nelze bohužel čerpat z evropských peněz, fondy přispívají pouze na zařízení. Stavby tak pomalu chátrají.

Heger upozorní Bártu

Ministr Heger v Klatovech slíbil, že o kruhovém objezdu u nové Klatovské nemocnice promluví s ministrem dopravy Vítem Bártou. „Jediné, co mohu udělat, je, že se ho zeptám a upozorním ho na provázanost nemocnice a kruhového objezdu. Jinak je to v jeho kompetenci,“ reagoval Heger na dotaz Deníku, zda může obyvatelům Klatovska slíbit, že se pokusí zajistit výstavbu kruhové křižovatky u budovaného monobloku Klatovské nemocnice, kterou kvůli vládním škrtům zastavil ministr dopravy Vít Bárta. Bez objezdu však nemůže být zahájen provoz nemocnice, která i s vybavením přijde odhadem na jednu a půl miliardy, neboť to je podmínka stavebního úřadu.

Plzeňský kraj (PK), který je majitelem nemocnice, se proto nevzdává a o objezd bude bojovat. „Uděláme všechno pro to, abychom jeho výstavby docílili,“ prohlásil první náměstek hejtmana PK pro oblast dopravy Jaroslav Bauer.

Nemáme na to nej

Podle ministra zdravotnictví je nezbytně nutné nastartovat reformu zdravotnictví, protože financí se prostě nedostává. „Musíme se postavit čelem k tomu, že tato země nemá v medicíně na to nej nej. Důležité je dosáhnout změny paragrafu, který zakazuje připlácení na péči. Je snaha dát lidem možnost připlatit si na lepší materiály,“ uvedl Heger, který si je vědom toho, že jakákoli snaha přimět pacienty k placení toho, co bylo dosud zdarma, se setká s odporem.

„Myslím, že není možné zpoplatnit současnou péči, nebo jestli ano, tak jen v okrajových záležitostech. Mám-li to uvést na příkladu, tak se například žlučník může operovat otevřenou cestou, kdy lékař udělá jizvu přes břišní stěnu, nebo se může operovat pomocí endoskopu. Laparoskopie je mnohem dražší, ale dnes je tak rozšířená, že není možné říci, že ji zpoplatníme a zdarma bude jen operace otevřenou cestou. Ale nové technologie je možné relativně bezbolestně zpoplatnit,“ vysvětlil Heger.

Po operaci domů

Jednou z cest, jak ušetřit chybějící finance, je podle Hegera tzv. jednodenní chirurgie. „Současná medicína umí pacienta vyléčit v některých případech rychleji než dříve. Mám-li být konkrétní, např. operace očních čoček se mohou dělat ambulantně a je to přesto bezpečné. Jmenovat mohu i endoskopické operace na kloubech, nejvíce na kolenech. Ty většina zahraničních pracovišť dělá bez hospitalizace a já jsem přesvědčen, že hospitalizace opravdu není nutná, pokud je rodina schopna pacienta si doma zabezpečit,“ vysvětlil Heger.

Ne všem se ale tato myšlenka líbí. „V nemocnici není nikdo rád, ale neumím si představit, že mě po operaci kolena pošlou hned domů a alespoň přes noc na mě lékaři nebudou dohlížet. Co když přijdou nějaké problémy?“ nesouhlasí David Vašíček z Klatovska.