Základní škola Václava Havla, Havlova ulice, park Václava Havla? Nic takového v nejbližší době v klatovském okrese nenajdete. Některá města sice uvažují, že v budoucnu něco po bývalém prezidentovi pojmenují, ale rozhodně to nehodlají uspěchat. Jinde o tom neuvažují vůbec.

„V radě jsme to zatím neřešili, ale já jsem přesvědčen, že se takovéto věci nemají dělat překotně. Domnívám se, že jméno Václava Havla si zaslouží, aby bylo v Klatovech natrvalo, ale rozhodně to není otázka dnů či týdnů,“ řekl Deníku klatovský starosta Rudolf Salvetr, podle něhož je o takové záležitosti nutné vést diskusi. Rozhodně prý město nebude nic přejmenovávat, spíše v budoucnu pojmenuje něco nového, např. ulici či park.

Obdobné je to i v Sušici. „V tuto chvíli o tom neuvažujeme, je to podle mne spíše taková módní záležitost. Pokud by se ale do budoucna našlo něco, co by se po Václavu Havlovi dalo důstojně pojmenovat, tak bych se tomu nebránil,“ vysvětlil sušický starosta Petr Mottl.

Havlovo jméno se v nejbližší době (a možná vůbec) neobjeví ani v Horažďovicích. „Zatím to není na pořadu dne,“ řekl Deníku tamní starosta Karel Zrůbek a dodal: „Já si bývalého pana prezidenta velmi vážím, ale myslím, že on nebyl nakloněn formálním gestům. Pojmenování čehokoli po něm nepovažuji za projev vděčnosti, spíše se tím někdo politicky zviditelňuje.“

Lidé nežádali

Zrůbek dále dodal, že od občanů nezaznamenal ani jeden podnět k tomu, aby cokoli ve městě neslo jméno Václava Havla. Obdobné to je i v Nýrsku a také ve dvou městech v regionu, která známý politik ještě jako prezident osobně navštívil – v Kašperských Horách a ve Švihově. „Otázku, že bychom něco pojmenovali po Václavu Havlovi, jsme neřešili. V tuto chvíli nemáme ani novou ulici či jinou novou záležitost, které by mohly nést jeho jméno,“ vysvětlil to švihovský starosta Václav Petrus.

Havlovo jméno neponese ani dětský domov v Kašperských Horách, kam jako prezident zavítal v polovině 90. let při návštěvě Šumavy a kde na něj mají velmi pěkné vzpomínky. „O něčem podobném zatím krajský úřad neuvažuje nejen v tomto případě, ale u žádného ze svých objektů,“ informovala mluvčí Plzeňského kraje, který je zřizovatelem domova, Petra Jarošová.

Na tom, zda by něco v jejich okolí mělo nést jméno Václava Havla, se nemohou shodnout ani obyvatelé Klatovska, s nimiž Deník hovořil. Zatímco jedni jsou jednoznačně pro, neboť „díky němu můžeme žít ve svobodné zemi“, jiní s tím nesouhlasí. Bývalému prezidentovi vyčítají především velkou amnestii, kvůli níž se zvýšila kriminalita, a také velkou benevolenci vůči sociálně nepřizpůsobivým lidem.

A jaký máte názor vy? Pojmenovali byste ulici, budovu či cokoli jiného ve vašem okolí po exprezidentovi Václavu Havlovi? Hlasujte v anketě vpravo