VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hauswaldská kaple opět láká poutníky

Srní - Díky své poloze je Srní vyhledávaným turistickým cílem.

21.5.2009 3
SDÍLEJ:

Zázračný pramen u Hauswaldské kapleFoto: Václav Sklenář

Například v loňském roce navštívilo tamní infocentrum za pouhé tři měsíce téměř 1500 turistů. Okolí nabízí mnoho přírodních i historických zajímavostí. „Srní je nepsaným centrem Šumavy a já se snažím, aby se dostalo tam, kam patří, a tím centrem Šumavy se opravdu stalo,“ vysvětlila starostka Srní Ivana Pěčová.

Některé ze zajímavých turistických cílů vám dnes představíme blíže.

Hauswaldská kaple

Malá kaplička na Hauswaldu (srnští sedláci lesa využívali pro těžbu dřeva) nad Vchynicko – Tetovským kanálem poblíž Srní pod Kostelním vrchem byla postavena v roce 1820 a byla zasvěcena Panně Marii Lurdské. Kaple vznikla na základě legend a pověstí o zázracích na tomto místě.

V roce 1860 rozhodla obec Srní o stavbě větší kaple, kvůli neodborné stavbě však už po sedmi letech hrozilo její zřícení a kaple byla uzavřena.
Třetí kaple byla slavnostně vysvěcena 8. srpna 1902 a sloužila až do 2. světové války. Úplný konec poutí přineslo zřízení vojenského a hraničního prostoru, kaple pak byla armádou odstřelena 14. září 1958.

Prostor Hauswaldské kaple byl obnoven v roce 2005 díky iniciativě občanského sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava. V malé jeskyňce je uchován i pramen zázračné vody, na poutní místo je voda přivedena dřevěnými koryty.
Za Hauswaldskou kaplí je vyznačena zážitková cesta kolem Kostelního vrchu.

Ke kapli je možný přístup i na invalidním vozíku, cesta od plavebního kanálu je bezbariérová.

Vchynicko – Tetovský kanál

Umělý kanál, který byl vybudován v letech 1799 – 1801 podle projektu Josefa Rosenauera, sloužil ke splavování dřeva. Kanál začíná zhruba dva kilometry od Modravy u hradlového mostu přes Vydru na místě bývalé osady Vchynice – Tetov.

Kanál obchází kamenité řečiště Vydry, které plavení dřeva neumožňuje, a ústí do Křemelné. K plavení dřeva byl využíván až do roku 1958, od roku 1939 je část kanálu využívána jako přivaděč vody do akumulační nádrže pro elektrárnu Čeňkova pila. Celková délka kanálu je 14,4 km, výškový rozdíl je 190 m, koryto je široké až 5 m. Po celé délce kanálu vede štěrková nebo asfaltová turistická cesta.

Čeňkova Pila

Čeňkova Pila leží na soutoku Vydry a Křemelné. Je pojmenována podle pražského obchodníka se dřevem Čeňka Bubeníčka, který zde postavil v letech 1868 – 1870 pilu na vodní pohon pro zpracování dřeva ze šumavských lesů. V osadě se nachází vodní elektrárna Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra.
Dodnes funkční elektrárna Čeňkova pila vznikla z rozhodnutí města Kašperské Hory v roce 1912 přestavbou původní pily na elektrárnu, vyrobená elektřina je předávána elektrárně Vydra.

Stavba vodní elektrárny Vydra byla zahájena v roce 1937, do plného provozu byla uvedena v roce 1942. Elektrárna je osazena dvěma Francisovými turbínami o celkovém výkonu 6,4 MW.

V elektrárně je umístěna stálá expozice „Šumavská energie“ o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů. Obě historické vodní elektrárny jsou národní technickou památkou.

Antýgl

Bývalý královácký dvorec Antýgl leží u Vydry u silnice mezi ze Srním na Modravou. Dvorec je připomínán zhruba od roku 1500, od roku 1523 zde fungovala sklárna, která zanikla začátkem 19. století. Zde vyrobené růžencové korálky zdobí ještě dnes oltář kostela Nejsvětější Trojice v obci Srní. Po uzavření sklárny byl objekt upraven na zájezdní hostinec.

Historický dvorec tvoří skupina roubených i zděných stavení. Dříve se skládal z vlastní chalupy, podružského domku, stodoly a kaple. Celá stavba je typicky šumavská a rozlehlá. Stavení má polovalbové šindelové střechy, široké nízké štíty s vyřezávanými obrazci v bednění nebo se skládanou okenicí. Zvonička a kaplička jsou typické pro královácké dvorce.

V současnosti je Antýgl významnou křižovatkou turistických i cyklistických tras, je zde i autokemp. Turista se odtud dostane na jednu z nejkrásnějších tras Povydřím, z Antýglu podél Turnerovy chaty až k Čeňkově pile. Je to jedna z mála bezbariérových tras.

Příroda a turistika

Okolí Srní nabízí desítky kilometrů značených turistických tras i cyklostezek, nechybí ani naučné stezky. Ze středu obce je velmi zajímavá procházka nově vybudovanou naučnou a zážitkovou trasou podél Hrádeckého potoka, kde se návštěvník může informovat o místní fauně a flóře. U Starého Srní začíná nová cyklotrasa k plavebnímu kanálu. Z Rokyty vede nově zřízená Klostermannova stezka.

V zimě jsou k dispozici upravené běžecké trasy i sjezdovka u hotelu Vydra, v plánu je už i prodloužení sjezdovky.
Další zimní atrakcí je pozorovací místo Beranky, které zřídil v rámci zoologického programu Národní park Šumava a které umožňuje pozorování jeleních stád ve volné přírodě. Návštěvnost tohoto místa byla minulou zimu neočekávaně vysoká.

Autor: David Kojan

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 10 000 Kč

Vedoucí provozu v ostatních zařízeních ZÁSTUPCE/KYNĚ VEDOUCÍ DÍLNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pouze pro OZP, Požadavky: spolehlivost, manuální zručnost, znalost šití na průmyslovém stroji, organizační schopnosti, Nabízíme: práce v malém příjemném kolektivu, příspěvek na penzijní připojištění, možnost zkráceného úvazku, přizpůsobení pracovní doby, příplatek za 100% využití pracovní doby, možnost nákupu firemních výrobků za velmi zvýhodněné ceny, občerstvení na pracovišti, při dobrých pracovních výsledcích poukázky na masáže a pedikúru, firemní akce v režii firmy, možnost vedení účtu zdarma, Mzda: 10 000,-Kč hrubého/6h + benefity, Kontaktní osoba: p. Matějčková, tel. 733 133 146, email: 2pservissro@seznam.cz. Pracoviště: 2p servis s.r.o. - klatovy, Dr. Sedláka, č.p. 763, 339 01 Klatovy 1. Informace: Ilona Matějčková, +420 733 133 146.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: POŽADUJEME: dobrý zrak, šikovnost, manuální zručnost, zdravotní stav bez alergií (práce s lepidly), NÁPLŇ PRÁCE: montáž elektrovýrobků, Úkolová mzda 13 000 - 45 000 Kč, Kontakt nejdříve e-mailem, doporučenky lze vyřídit osobně. Pracoviště: Protech group s.r.o. - provozovna, 340 34 Plánice. Informace: Luboš Blumentritt, +420 602 662 242,376 360 002.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: . Pracoviště: Hotely srní, a.s. - hotel srní, 341 92 Kašperské Hory. Informace: Jan Nouza, +420 724 844 535.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 120 Kč

Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče OSOBNÍ ASISTENCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní asistence - dohoda o pracovní činnosti, pracovní poměr, MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Klatovy, případně okolí do 30 km, POŽADUJEME: ZŠ nebo střední vzdělání, nejlépe se způsobilostí k výkonu zdravotnického povolání v oboru ošetřovatel nebo doplněné o akreditovaný kvalifikační kurz; komunikační a organizační schopnosti, sociální cítění, ztotožnění se s posláním organizace, ochotu vzdělávat se, výpis z rejstříku trestů, MZDA: 120 Kč/hod. (DPČ), od 17 000 Kč (HPP), , K přihlášce přiložte strukturovaný životopis a stručné vyjádření, proč se zájemce o práci uchází. , Přihlášky zasílejte do 30.9.2018:, poštou na adresu - Oblastní charita Klatovy, Václavská 12, 339 01 Klatovy, nebo e-mailem: vladimira.flaxova@klatovy.charita.cz, , Více o službách na stránkách OCH Klatovy: www.charitakt.cz. Pracoviště: Oblastní charita klatovy, Měchurova, č.p. 317, 339 01 Klatovy 1. Informace: Vladimíra Flaxová, +420 376 340 117,731 433 767.


Knihovnička v průjezdu jezuitské koleje v Klatovech

Knihobudky mají na Klatovsku úspěch

Ilustrační foto.

Dívka kvůli nepozornosti přišla o peněženku

Námořnice získala v mezinárodní soutěži třetí místo

Klatovy – Dráha modelky se zalíbila dvanáctileté Kristýnce Korandové z Klatov, která má nejen s tímto oborem již několik zkušeností.

Klatovy zlepšily výkon. Na výhru to ale znovu nestačilo

Klatovy – Ve čtvrtém přípravném zápase, třetím na domácím ledě, změřili hokejisté Klatov síly s prvoligovou Kadaní, se kterou se již před dvěma týdny utkali na severu Čech (2:5).

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Sušice hraje v sobotu ve Starém Plzenci

Sušice – První zápas v nové sezoně I. A třídy zvládli fotbalisté Sušice tak z poloviny. Na domácím stadionu remizovali s Kaznějovem 2:2. Bonusový bod navíc si připsali po výhře na penalty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT