V pátek začaly oslavy 100 let SDH muzikou, kdy zahrála Oplova dechovka, kterou poté vystřídal DJ Kuba Diviš. V sobotu byl hlavní slavnostní program, který začal slavnostním průvodem obcí na hasičské sportoviště, současně byl odhalen památník legionářům a položen věnec zakládajícím členům.

Poté odstartoval program na sportovišti, kde po předání medailí hasičům za jejich práci ve sboru přijeli na scénu hasiči z Javora se svou historickou stříkačkou. Předvedli bravurní výkon, který je v úmorném horku stál mnoho sil. „Cena stříkačky včetně vybavení, výstroje pro hasiče včetně opasku, sekerek a přileb byla tehdy 56 100 Kč. Na výjezd k požáru bylo vždy připraveno koňské spřežení a za zvuku hasičské trumpety se vyjíždělo. Vozka a velitel usedli na přední sedadlo, zbytek hasičů na zadní sedáky, případně stáli na ocelových stupadlech,“ uvedl komentátor akce.

Oslavy 100 let SDH v Malé Vísce. | Video: Daniela Loudová

Poté je na place vystřídali hasiči ze Kdyně rovněž s historickou kráskou a ani oni nezklamali a ukázali zásah, který byl k vidění běžně v dobách minulých. Diváci tak měli možnost vidět, jak náročné dříve zásahy byly, co vše obnášely. Oba sbory si vysloužily zasloužený potlesk. K vidění byla také historická stříkačka klatovských dobrovolných hasičů.

Následně se předvedli i profíci z Klatov, kteří ukázali, jak se vyprošťuje osoba z havarovaného vozidla. Přichystána byla také zábavná stanoviště pro děti a všichni měli možnost si prohlédnout hasičskou techniku od historie po současnost.

K tanci a poslechu hrála Dupalka a večer zakončila sobotní den Lucie revival. Během neděle bylo možné se přijít podívat do hasičské zbrojnice.