Největší sbor dobrovolných hasičů v tamním regionu mají Dešenice. „Máme 58 členů, z toho je devět dětí a šestnáct žen,“ uvedl velitel dešenických hasičů Stanislav Kindlman. Sbor byl založen v roce 1946, o založení se nejvíce přičinil František Zacher, který se také stal jeho prvním velitelem. „O německém sboru, který zde fungoval dříve, se informace nedochovaly. Zůstalo nám pouze vozidlo mercedes z roku 1942,“ doplnil Kindlman.

Dešeničtí hasiči se pravidelně účastní hasičských soutěží a sami pořádají Memoriál Františka Zachera, který se letos konal už pošestadvacáté. „Účastnili jsme se i Pošumavské hasičské ligy, ve které družstvo mužů skončilo dvakrát na třetím místě a naše děvčata dokonce jednou zvítězila,“ připomněl Kindlman úspěchy v soutěžích.

V roce 1947 byl založen SDH Milence, který má nyní 37 členů. „Zasahujeme hlavně při živelních pohromách, při povodních jsme pomáhali s evakuací, po orkánu Kyrill jsme odklízeli padlé stromy,“ vysvětlil velitel Karel Řehoř.

Po druhé světové válce byly založeny i ostatní sbory. Už v roce 1945 vznikl SDH v Žízněticích (25 členů), o rok později byl založen SDH Divišovice (10 členů) a z roku 1946 je i první zmínka o SDH Děpoltice (31 členů).

Sbory dobrovolných hasičů jsou aktivní i v oblasti kulturního a sportovního života obcí. „Pořádáme tradiční turnaj v šipkách, nohejbalový turnaj, dětský den nebo stavění májky,“ vyjmenoval velitel SDH Děpoltice Miroslav Barák. Podobné je to i u ostatních sborů, žíznětičtí hasiči jsou například známí svými country plesy pod širým nebem, které pořádají od roku 1988.